
Frezowanie – dobór parametrów obróbkowych
— 10 stycznia 2018Frezowanie w odniesieniu do toczenia cechuje się znacznie większym zróżnicowaniem. Podstawowe definicje oraz podziały przedstawiono w artykule pt. Frezowanie – podstawy, podział, definicje. Poniżej przedstawiono podstawowe opisy i zależności parametrów obróbkowych związanych z frezowaniem. To pierwszy z cyklu artykułów o parametrach frezowania.

TEWY Nr 2/2018 (16) – Parametry frezowania 696.68 KB 10705 downloads
Frezowanie to jedna z najważniejszych odmian obróbki skrawaniem. Dobór parametrów...Frezowanie to obróbka, w której ruch główny obrotowy wykonuje narzędzie (frez), a ruch posuwowy przedmiot obrabiany. Taki przebieg frezowania jest charakterystyczny dla frezarek konwencjonalnych (ilustracja 1).
W przypadku frezarskich centrów obróbkowych CNC (ilustracja 2) należy mówić o ruchu względnym między narzędziem (frezem wykonującym ruch główny obrotowy) a przedmiotem obrabianym. Stosuje się ruch stołu roboczego z przedmiotem obrabianym oraz ruch suportu z wrzecionem napędu głównego (z narzędziem) względem stołu roboczego. 5-osiowe centra obróbkowe CNC wykorzystują jednocześnie ruch suportu z wrzecionem oraz ruch stołu roboczego.
Frezowanie stanowi obróbkę, w której praca narzędzia nie jest ciągła. Frez jest narzędziem wieloostrzowym o kształcie bryły obrotowej. W zależności od rozmieszczenia (wykonania) ostrzy wyróżnia się frezy walcowe, walcowo-czołowe, czołowe. Wykonywane są też frezy stożkowe, kuliste oraz kształtowe. Na powierzchni walcowej ostrza mogą być wykonane jako proste bądź śrubowe.
Praca nieciągła oznacza, iż jednocześnie pracuje tylko część ostrzy freza. Z jednej strony stanowi to korzystną cechę ze względu na warunki chłodzenia. Z drugiej strony grubość warstwy skrawanej (przekrój warstwy skrawanej) jest zmienna co wpływa na przebieg procesu skrawania.
W konsekwencji zmianie ulega obciążenie i obniżeniu ulega trwałość narzędzia.
Parametry technologiczne
Do parametrów technologicznych frezowania zalicza się:
- prędkość obrotowa n [obr/min]
- średnica freza Dc [mm]
- prędkość skrawania vc [m/min] – równanie 1
- prędkość posuwu vf [mm/min] – równanie 2
- posuw na obrót ff [mm/obr]
- posuw na ostrze/ząb fz [mm/ząb] – równanie 3
- szerokość ae i głębokość skrawania ap [mm]
W tabeli 1 przedstawiono podstawowe zależności obliczeniowe.
Szerokość i głębokość frezowania
W zależności od zastosowanego frezu konieczne jest właściwe interpretowanie szerokości ae i głębokości ap skrawania. Wielkości te pokazano na ilustracji 3. W poniższym przypadku frezowanie czołowego (ilustracja 3) szerokość skrawania ae jest równa średnicy frezu Dc.

Ilustracja 3. Po lewej stronie frezowanie czołowe, a po prawej obwodowe – interpretacja szerokości i głębokości frezowania.
W przypadku frezowania czołowego wyróżnia się frezowanie czołowe: – ilustracja 4: a.) pełne, b.) niepełne symetryczne c.) niepełne niesymetryczne co wynika ze stosunku średnicy frezu do szerokości warstwy skrawanej ae i szerokości przedmiotu obrabianego w przypadku obróbki określonej całej powierzchni.
Przedstawione poglądowo powyższe zagadnienia nie wyczerpują w pełni tematyki frezowania. Jednym z parametrów technologicznych jest ścieżka przejścia narzędzia. W przypadku frezowania istotną rolę odgrywa wykorzystanie oprogramowania CAM.
Dobór parametrów obróbkowych
Dobór parametrów obróbkowych dla frezowania (ilustracja 5) jest zbliżony jak w przypadku toczenia.
Zróżnicowanie odmian frezowania uniemożliwia jasne określenie ogólnych wartości parametrów obróbkowych. Przykładem jest obróbka szybkościowa, której samo definiowanie jest wieloczynnikowe i w dodatku zmienia się w czasie.
Materiał obrabiany
W celu ułatwienia doboru parametrów wykorzystuje się grupy materiałowe ISO. Taki sam podział obowiązuje dla całej obróbki skrawaniem. Wyróżnia się 6 grup materiałowych – tabela 2.
Materiał obrabiany |
Oznaczenie ISO |
Przykładowy materiał (forma) |
---|---|---|
stal | P | stal niskostopowa |
stal nierdzewna | M | stal nierdzewna austenityczna |
żeliwo | K | żeliwo szare, żeliwo sferoidalne |
stopy aluminium | N | odlew |
stopy żaroodporne | S | wysokostopowe na bazie żelaza, niklu, kobaltu i tytanu |
stal hartowana | H | hartowana i ulepszana cieplnie |
Katalogi czy to w wersji papierowej czy elektronicznej (np. Sandvik Coromant czy ISCAR albo SECO) stanowią istotne wsparcie użytkownika w dokonaniu pierwszego wyboru i dopasowanie narzędzi i parametrów do indywidualnego zadania technologicznego.
Ścieżka narzędzia
Choć nie jest wymieniona w parametrach stanowi w przypadku frezowania powierzchni o złożonych kształtach (ilustracja 6), a także przy frezowaniu kieszeni kluczowy element operacji technologicznej. Frezowanie cechuje się koniecznością dynamicznych zmian parametrów obróbkowych w trakcie samej obróbki. Zatem dużego znaczenia w przypadku opracowania operacji technologicznych frezowania nabiera stosowanie oprogramowania CAM.

Ilustracja 6. Przykład obróbki powierzchni o bardziej skomplikowanym kształcie – frezarskie centrum CNC firmy MAZAK
Moc i moment obrotowy
Przy frezowaniu wymagania odnośnie mocy napędu głównego zależą od takich czynników jak:
- ilość materiału do usunięcia;
- średnia grubość wióra;
- geometria ostrza narzędzia (frezu);
- prędkości skrawania.
W przypadku obróbki wydajnościowej (ang. HPM – High Performance Machining), która polega na usunięciu jak największej ilości materiału w jednostce czasu konieczne jest większa moc. Stosunkowo niskie obroty napędu głównego przy obróbce zgrubnej wymagają określonej mocy i momentu obrotowego. W przypadku zbyt małej mocy napędu głównego i niewłaściwego momentu będziemy mieli do czynienia z utratą stabilności obróbki (wiór o zróżnicowanej grubości).
Współczesne trendy rozwojowe prowadzą do zwiększania rozpiętości dostępnych zakresów i maksymalnych wartości prędkości obrotowych. Wrzeciona są napędzane bezpośrednio. W konsekwencji uzyskuje się mniejszy moment przy wyższych prędkościach obrotowych oraz mniejszą mocą przy mniejszych obrotach napędu głównego.
Obrabiarki o bardzo wysokich prędkościach obrotowych (np. do obróbki szybkościowej) nie są zalecane do obróbki zgrubnej (wysokowydajnej) gdzie wykorzystuje się frezy o większych gabarytach (niskie obroty i duża moc).
Przy obróbce szybkościowej stosuje się mniejsze średnice frezów, małą głębokość i szerokość skrawania z jednocześnie wysokim posuwem roboczym.
Źródła
- Frezowanie – podstawy, podział, definicje
- Materiały firmy SANDVIK Coromant
- Materiały firmy ISCAR
- Materiały firmy SECO
- Materiały dydaktyczne Politechniki Warszawskiej i Politechniki Rzeszowskiej
- Notatki własne autora.

2 komentarze
Warning: Attempt to read property "ID" on bool in /home/morektech/domains/procestechnologiczny.com.pl/public_html/wp-content/plugins/download-manager/src/__/Apply.php on line 774
Warning: Attempt to read property "ID" on bool in /home/morektech/domains/procestechnologiczny.com.pl/public_html/wp-content/plugins/download-manager/src/__/Apply.php on line 774
Pytanie co do mocy wrzeciona.
W podstawowych parametrach obrabiarek moc wrzeciona często jest podawana w takiej formie: np. 7,5/11 kW
Można prosić o informację jak to odczytać, która moc jest dla mnie istotna?
Pozdrawiam
Dokładnie to S1/S6 (25%), a może być i 40% w zależności od konstrukcji obrabiarki i układu sterowania CNC. S1 – to moc maks. silnika przy ciągłej pracy pod pełnym obciążeniem, S6 to moc przy pracy okresowej długotrwałej z jałowymi przerwami – moc silnika przy pracy przerywanej z przerwami jałowymi sięgającymi 40%, 25%. Przy pracy przerywanej może dojść do większego zapotrzebowania mocy i jest to uwzględnione. Praca ciągła wymaga by moc nie była większa niż to konieczne – trwałość, napędu, stabilność parametrów. Mam nadzieję, że pomogłem.