Po targach TOOLEX 2019
— 24 października 2019Pojechałem, dojechałem, byłem i powróciłem. Lubię podróżować ale tym razem sama podróż dopiero podczas powrotu dostarczyła miłych wrażeń ukazując ciekawe krajobrazy. Podróż zawsze dla mnie jest opowieścią. Nie lubię sam jechać samochodem na dłuższe trasy. Nie czuję się komfortowo ze względu na monotonię i zmęczenie. Jednak od kiedy jakiś czas temu zmieniłem samochód jeździ mnie się znacznie lepiej niż poprzednikiem PEUGEOTem Partnerem I generacji. Trasa do Sosnowca jest na znacznej długości w przebudowie i faktycznie prace trwały. To jednak nie ułatwiało przejazdu ale jednocześnie wymuszało stałe skupienie na prowadzeniu i sytuacji na drodze.
Konkurs
Tym razem dotarłem na targi TOOLEX na czas. Podobnie jak rok temu także i w tym byłem członkiem komisji konkursowej targów i w zasadzie większość pierwszego dnia targów TOOLEX 2019 zajmowałem się pracami w komisji. Najpierw zapoznaliśmy się ze wszystkimi zgłoszonymi maszynami technologicznymi i narzędziami, a potem wspólnie obradowaliśmy uzyskując konsensus (ilustracja 1). To był według mnie dobrze spożytkowany czas. Zapoznanie się ze wszystkimi zgłoszonymi produktami oraz obrady naszej komisji zajęło trochę czasu. Na szczęście na targach byłem dwa dni.
Targi TOOLEX 2019 w mojej ocenie okazały się jak zawsze kameralne. Ta impreza targowa mają swój charakter co pozwala na spokojne zapoznanie się z ofertą wystawców. Niby planuję jakie materiały do kolejnych artykułów chcę pozyskać ale z reguły daję się ponieść żywiołowi i skupiam się bardziej na wyłowieniu ciekawostek. Nie bez znaczenia są dla mnie produkty polskich firm. Tak jak powiedziałem w filmie i jak wielokrotnie powtarzam silna gospodarka to taka, która wytwarza produkty i świadczy usługi tzw. wysokich technologii. Zdolność do wytwarzania zaawansowanych konstrukcji, finalnych produktów stanowi o sile gospodarki.
Ciekawostki TOOLEX 2019
Kilka maszyn technologicznych i obrabiarek zwróciło moją uwagę. Jako pierwsza wpadła mi w oko przemysłowe centrum wytwarzania addytywnego (druk 3D) z metali, który było prezentowane przez GF Machining Solutions – DMP Flex 350 (ilustracja 2).
DMP Flex 350 zapewnia najczystszą atmosferę podczas drukowania: niezmiennie środowisko o niskiej zawartości tlenu (mniej niż 25 części na milion). To rozwiązanie zapewnia doskonałą mikrostrukturę oraz bardzo wysoką gęstość i stabilne właściwości mechaniczne. Zaletą tej drukarki 3D jest to, że cały cały stół roboczy z zasobnikiem materiału i mechanizmem do druku jest wyjmowalny. Przyczynia się to do zachowania bardzo wysokiej materiałowej jakości wydruków, co jest bardzo ważne przy wytwarzani komponentów dla potrzeb biomedycznych.
O druku 3D już po części pisałem na łamach tego wortalu – Druk 3D metali, wprowadzenie. Przyrostowe techniki wytwarzania są nadal uznawane za innowacyjne.
Firmy z Polski
Polski przemysł obrabiarkowy też miał swoich przedstawicieli. Między innymi takie firmy jak AVIA, AFM (ilustracja 3) czy Seron są stałymi wystawcami na targach TOOLEX 2019. To co zwróciło moją uwagę podczas większości z rozmów to akcentowanie prac B+R (badawczo-rozwojowych). Zdolność do rozwijania własnych produktów zarówno w ramach własnych analiz oraz na podstawie uwag od dotychczasowych użytkowników stanowi dziś wręcz o utrzymaniu pozycji rynkowej.
Wytwórca maszyn technologicznych i oprzyrządowania technologicznego, który nie jest w stanie realizować prac B+R w zasadzie z góry skazany jest na rynkową porażkę. Można to uznać za mocne stwierdzenie ale czy tak nie jest. Jednak czy niewielkie firmy są w stanie konkurować z gigantami rynku obrabiarkowego? Po części na pewno tak. Przykładem właśnie jest firma Seron, która jest laureatem w konkursie ale moją uwagę zwróciło bramowe frezarskie centrum obróbkowe CNC (ilustracja 4).
Ciekawa konstrukcja – automat tokarski CNC
Shimada Machinery – automat tokarski CNC (ilustracja 5) dedykowany do produkcji seryjnej i wielkoseryjnej. W dolnej części realizowana jest jednoczesna obróbka dwóch przedmiotów. Po jej zakończeniu następuje obrót głowicy i dwa kolejne wrzeciona z półfabrykatami są ustalone w dolnej części. W górnej z reguły dwa roboty przemysłowe obsługują półfabrykaty i przedmioty obrobione. Fakt wykorzystania w konstrukcji głowicy rewolwerowej z wrzecionami powoduje, iż dokładność pozycjonowania wynosi ±0,01.
Na pewno wróciłem z targów TOOLEX 2019 z pomysłami na kolejne artykuły. W relacji filmowej jaką możecie obejrzeć na moim kanale Techniki wytwarzania i procesy technologiczne wspomniałem jeszcze o paru, a może kilku ciekawych zagadnieniach technologicznych.
About author
Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.
Related Articles
-
-
STOM 2023 naprawdę wyjątkowe
10 kwietnia 2023 -
Produkcja jednostkowa – proces technologiczny
8 marca 2023 -
Robot współpracujący
31 października 2022 -
NEWS Mikołajkowy: CAMdivision – bezpłatna aplikacja mobilna
6 grudnia 2021
POLECANE
Kategorie
Nadchodzące wydarzenia
- Brak nadchodzących wydarzenia.
OBRABIARKI
-
I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem. Jak było?
— 10 czerwca 2023Kiedy piszę ten akapit minęło już 23 dni od I Mazowieckiego Sympozjum Obróbki Skrawaniem, jeszcze tydzień i już miesiąc. Dla mnie to tak jakby to było wczoraj. Pół roku przygotowań,…
-
STOM 2023 naprawdę wyjątkowe
— 10 kwietnia 2023Minęło kilka dni od targów STOM 2023. Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL wraz z imprezami towarzyszącymi zaskoczyły w tym roku od samego początku liczbą dni. Targi trwały nie…
-
Przemysłowa Wiosna w Kielcach 2023
— 8 marca 2023Przemysłowa Wiosna 2023 w Kielcach to dla mnie jedna z najważniejszych, jak nie najważniejsza impreza targowa tego typu w Polsce. Dlaczego targi przemysłowe są tak ważne? Niemal każda branża organizuje…
-
Robot współpracujący
— 31 października 2022Zanim przejdę czym jest robot współpracujący przedstawię definicję automatyzacji, w tym robotyzacji. Według M. Pawlaka [1] automatyzacja (od gr. automatos, czyli samoczynny) stanowi proces polegający na odciążeniu bądź całkowitemu ograniczeniu…
Kategorie
YouTube
Najbardziej popularne
- Rysunek konstrukcyjny a technologia. Jak czytać?
- Podcięcia obróbkowe, technologiczne
- Odlew jako półfabrykat - projekt krok po kroku
- Frezowanie – podstawy, podział, definicje
- Obróbka otworów - wiercenie i rozwiercanie
- Odkuwka jako półfabrykat - projekt krok po kroku
- Tokarka uniwersalna, budowa i możliwe obróbki - podstawy
- Norma czasów technologicznych
Nadchodzące wydarzenia
- Brak nadchodzących wydarzenia.
Statistics
- 40 570
- 8 466 394
- 811 442
- 196
Leave a reply
You must be logged in to post a comment.