Proces technologiczny tulei, część 1
— 14 czerwca 2016TEWY 4/2016 (10), Proces technologiczny części klasy tulei, cz.1-3 1.93 MB 6393 downloads
TEWY 4/2016 (10), Proces technologiczny części klasy tulei, cz.1-3 ...Proces technologiczny tulei – seria wpisów w ramach technologicznego przygotowania procesu produkcyjnego części klasy tuleja (m.in. Tuleja – ramowy proces – odkuwka, Tuleja – proces technologiczny, wprowadzenie) doczekała się kontynuacji. Niniejszy wpis stanowi pierwszą część przykładowego procesu technologicznego tulei. Poniżej omówiono wybrany projekt tulei.
Rozpoczynana seria wpisów jest efektem pracy nie tylko jednej osoby. Z jednej strony konieczne jest zachowanie charakter dydaktycznego, a z drugiej strony jak najlepsze nawiązanie do realiów przemysłowych. Opracowano kilka wariantów procesu technologicznego dla wybranej tulei (produkcja masowa, jednostkowa, zróżnicowanie dostępnego parku maszynowego). Pełnią wartości przedstawianych wariantów będzie możliwość ich zestawienia, co zapewni ciekawą perspektywę. Pozwoli na kompleksowe spojrzenie na zróżnicowanie procesów technologicznych.
Niejednokrotnie spotykam się z zarzutem, że w procesie dydaktycznym stosuje się “stare” konwencjonalne obrabiarki. Prawda jest taka, że tylko takie podejście pozwala na właściwe przedstawienie fundamentów, elementarnej podstawowej wiedzy z zakresu technologicznego. Współczesne obróbkowe centra CNC można w takim ujęciu przyrównać do języków wyższego rzędu. Tracimy zdolność zajrzenia w trzewia procesu, nie jedno pozostaje przed nami zakryte. Chcąc zostać dobrym inżynierem technologiem nie można nie poznać podstaw.
Poniżej zmodyfikowany rysunek konstrukcyjny części klasy tuleja (ilustracja 1). Poprzednie, częściowo przytoczone na wstępie powyżej wpisy nie tracą na swojej wartości. Zmiany były potrzebne by proces technologiczny tulei mógł być przedstawiony w sposób lepszy, czasem łatwiejszy.
Względem poprzedniego projektu zmodyfikowaniu uległ kształt tulei przy kołnierzu gdzie zastąpiono fazę przejściem po promieniu.
Warunek tolerancji bicia osiowego (bicia promieniowego lub bicia w wyznaczonym kierunku) o wartości 0,05 jest bardzo prosty do spełnienia. Uchwyt trójszczękowy w tym zakresie powinien zapewniać tolerancję bicia promieniowego nie większą niż 0,03.
W przypadku gdyby przedmiot ma być poddany ulepszeniu cieplnemu kluczową informacją jest żądana twardość. W przypadku powierzchni o twardości 35 HRC nie uznaje się takiej za powierzchnię twardą i ogólnie ich obróbka nie stanowi poważnego problemu w ujęciu technologicznym. Dla przypomnienia za granicę materiałów twardych uznaje się 45 HRC, a pojawiają się opinie iż nawet 60 HRC. W przypadku przedmiotów z powierzchniami o twardości powyżej 45 HRC zaleca się stosowanie obróbek szybkościowych. Przebieg procesu technologicznego części klasy tuleja i tarcza z obróbką cieplną znajdziesz we wcześniejszym wpisie: Części klasy tuleje i tarcze.
Z technologicznego punktu widzenia wszystkie powierzchnie tej tulei muszą być obrobione. Informuje o tym znak (symbol) chropowatości przed nawiasem z innymi symbolami chropowatości – patrz wpis o tym jak czytać rysunek konstrukcyjny w kontekście technologicznym.
Istotnym technologicznie jest tolerancja złożona położenia i kształtu – tolerancja bicia wzdłużnego (osiowego), dla którego bazą jest powierzchnia oznaczona literą A. Obróbki wykańczające powierzchni bazowej A (powierzchni otworu głównego tulei) oraz wskazanej (zależnej) powierzchni zewnętrznej są ze sobą powiązane. Proces technologiczny tulei z użyciem obrabiarek konwencjonalnych przewiduje, iż obróbka wykańczająca otworu jest operacja przedostatnią (w przypadku zewnętrznych rowków wpustowych, otworów poprzecznych). Precyzyjna obróbka zewnętrznych powierzchni tulei to ostatnia operacja technologiczna. Powodem jest także minimalizowanie powstawania uszkodzeń powierzchni zewnętrznej.
W kolejnych wpisach zostanie przedstawiony w pierwszej kolejności proces technologiczny dla produkcji wielkoseryjnej z wykorzystaniem obrabiarek konwencjonalnych.
Następny wpis: Proces technologiczny tulei, część 2.
TEWY 4/2016 (10), Proces technologiczny części klasy tulei, cz.1-3 1.93 MB 6393 downloads
TEWY 4/2016 (10), Proces technologiczny części klasy tulei, cz.1-3 ...Leave a reply
You must be logged in to post a comment.
2 komentarze
Pytanie, co w przypadku gdy mamy do wykonania gwinty w detalu i jest narzucona obróbka cieplno chemiczna wszystkich powierzchni? Gwinty muszą być wykonane po obróbce zgrubnej/kształtującej i przed nawęglaniem+hartowaniem czy gwintowanie zalicza się do obróbki wykańczającej i należy je wykonać na samym końcu procesu? Tylko wtedy mamy twarde powierzchnie które nam skutecznie skrócą żywotność narzędzi
Pozdrawiam
Rzadko kiedy gwinty wykonuje się w utwardzonej powierzchni choć można by zastosować frezy do gwintów wewnętrznych oraz noże do zewnętrznych – są narzędzia do nacinania gwintów w stali 40-60 HRC. Jednak analizując zagadnienie nie słyszałem o realnie przeprowadzanych takich obróbkach. Wykonanie ich przed OC oznacza, że po OC powierzchnia zarysu gwintu będzie daleka od oczekiwań. Podsumowując mamy 3. możliwości 1.) wykorzystanie narzędzi do tego typu materiałów, ale żywotność to np. do 45 otworów; 2.) wykonanie gwintów na miękko, zabezpieczenie powierzchni i OC pozostałych powierzchni, ale sam Pan zaznaczył, że wszystkie powierzchnie mają być twarde; 3.) drążenie wgłębne EDM.