
Proces technologiczny tulei, część 6 – szlifowanie
— 6 listopada 2016Poprzedni wpis z serii: Proces technologiczny tulei, część 5.
Operacja 50 – szlifowanie
Na ilustracji 1 przedstawiono szkic technologiczny dla omawianej operacji technologicznej – szlifowanie walcowej powierzchni zewnętrznej na gotowo (finalny wymiar geometryczny). Zgodnie z zasadami rysunku technicznego technologicznego linie bardzo grube oznaczają powierzchnie obrabiane w danej operacji technologicznej.
Nr zabiegu: | Opis zabiegu technologicznego: |
10 | Szlifować powierzchnię Ø50h6 jak na rysunku. |
Operacja ta realizowana jest na szlifierce.
Szlifowania wzdłużnego
Wyróżnia się m.in. następujące metody szlifowania wzdłużnego zewnętrznych powierzchni walcowych:
- Przedmiot obrabiany wykonuje ruch obrotowy i posuwowy wzdłuż osi (w przypadku rozpatrywanym przedmiot klasy tuleja przemieszczałby się posuwowo wzdłuż swojej osi). Ściernica wykonuje ruch obrotowy i posuwowy poprzeczny.
- Przedmiot obrabiany wykonuje wyłącznie ruch obrotowy, a ściernica zarówno ruch obrotowy jak i posuwowy wzdłużny i poprzeczny.
Szlifowanie poprzeczne
Przedmiot obrabiany wykonuje ruch obrotowy. Ściernica wykonuje ruch obrotowy oraz ruch roboczy posuwowy poprzeczny. W ramach szlifowania poprzecznego wyróżnia się także szlifowanie kształtowe, w przypadku którego jedyna różnica polega na kształcie profilowym ściernicy.
Istotnym zagadnieniem jest dobór ściernicy i parametrów obróbkowych dla uzyskania żądanych efektów jakościowych szlifowania. Ściernicy dobiera się na podstawie:
- rodzaju obróbki: zgrubna lub wykańczająca;
- rodzaju materiału przedmiotu obrabianego poddawanego tej operacji.
To podstawowe kryteria doboru na początkowym etapie doboru ściernicy. Oprócz nich m.in. uwzględnia się wielkość powierzchni styku ściernicy z przedmiotem obrabianym (potocznie detalem). Czym większa średnica ściernicy oraz przedmiotu tym powierzchnia styku jest większa. Konsekwencją jest utrudnione wykruszanie się stępionych już ziaren materiału ściernego. Przedmiot obrabiany o niewielkiej średnicy wymaga ściernicy o większej twardości niż wałek o średnicy zdecydowanie większej.
Twardość ściernicy zależy także od rodzaju i stanu technicznego samej szlifierki, w tym od sztywności jej konstrukcji. Przy niezbyt dobrej sztywności szlifierki i występujących w związku z tym drganiach zaleca się stosowanie ściernic o większej twardości.
Podsumowanie
Operacja 50 szlifowania określonej powierzchni walcowej jest ostatnią operacją technologiczną związaną z obróbką części klasy tuleja w ramach procesu technologicznego wykorzystującego wyłącznie obrabiarki konwencjonalne. Kolejne operacje technologiczne to:
- 60: kontrola techniczna ostateczna
- 70: mycie, suszenie, konserwacja i pakowanie.
Kontrola techniczna ostateczna stanowi końcową weryfikację uzyskanych parametrów jakościowych: dokładności wymiarów geometrycznych oraz stanu warstwy wierzchniej obrobionych powierzchni (chropowatość, twardość jeżeli w grę wchodzi obróbka cieplna lub cieplno-chemiczna). Ze względu na charakter pomiaru twardości weryfikacji mogą być poddawane wybrane przedmioty, a nie wszystkie. Widoczny ślad wgłębnika może dyskwalifikować przedmiot ze względów funkcjonalnych. Z reguły utwardzone powierzchnie są szlifowane i zrealizowanie pomiaru twardości na takiej powierzchni prowadzi lokalnie do istotnego pogorszenia chropowatości co może mieć bardzo niekorzystny wpływ, szczególnie w kontekście współpracy ze sobą różnych części.
Mycie, suszenie, konserwacja oraz pakowanie wydają się być zabiegami nieco lekceważonymi lecz mają istotny wpływ na trwałość wytworzonych przedmiotów.
Źródła
- Feld M., Podstawy projektowania procesów technologicznych typowych części maszyn, WNT 2000
- Kapiński S., Skawiński P., Sobieszczański, Sobolewski J.Z., Projektowanie technologii maszyn, OWPW 2002
- Puff T., Technologia budowy maszyn, PWN 1985
- Rudaś T., Horczyczak M., Morek R., Materiały dydaktyczne – ZAOiOS WIP PW
- Poradnik obróbki skrawaniem, SANDVIK Coromant
- Solis H., Szlifierstwo, WSiP 1991
- http://cnc.pl/porownanie-konwencjonalne-a-cnc.php
Leave a reply
You must be logged in to post a comment.
2 komentarze
Warning: Attempt to read property "ID" on bool in /home/morektech/domains/procestechnologiczny.com.pl/public_html/wp-content/plugins/download-manager/src/__/Apply.php on line 774
Warning: Attempt to read property "ID" on bool in /home/morektech/domains/procestechnologiczny.com.pl/public_html/wp-content/plugins/download-manager/src/__/Apply.php on line 774
W tym przypadku obróbka powierzchni zewnętrznej musi być wykonana względem otworu. Ale jeśli konstruktor nie narzuca by nam zachowania ścisłej współosiowości i bicia tych powierzchni nie musimy ich względem siebie obrabiać. Możemy szlifować powierzchnie zewnętrzną bazując na innej powierzchni zewnętrznej?
Warning: Attempt to read property "ID" on bool in /home/morektech/domains/procestechnologiczny.com.pl/public_html/wp-content/plugins/download-manager/src/__/Apply.php on line 774
Warning: Attempt to read property "ID" on bool in /home/morektech/domains/procestechnologiczny.com.pl/public_html/wp-content/plugins/download-manager/src/__/Apply.php on line 774
Interesuje się tym, bo muszę opracować proces wykonania tulei z otworem przelotowym wraz z pogłębieniem walcowym w osi przedmiotu. Nie mam co prawda narzuconych tolerancji kształtu ani położenia otworu względem powierzchni zewnętrznych. Długość otworu 180mm i średnica fi10h7 zmuszają mnie do zastosowania wiertła lufowego, pogłębiacza, rozwiertaka. Zastanawiam się czy uda mi się to wykonać wraz z toczeniem na tokarce cnc albo rewolwerowej. Bo jeśli nie to myślałem o obróbce zgrubnej na tokarce, wykonaniu otworu na gotowo na frezarce, toczeniu kształtującym i obróbce wykańczające z wykorzystaniem korków pasowych w otworze. W tym pogłębienie musiałoby być wykonane z pasowaniem H7. Cały proces jest tylko teoretyczny dla produkcji seryjnej. Ale jeśli nie musiałbym wykorzystywać w ogóle otworu znacznie by się to uprościło.