Technologiczne Przygotowanie Produkcji
-->
Targi Kielce - STOM 2018 - Dni Druku 3D

Targi Kielce STOM 2018 & Dni Druku 3D 5/5 (2)

Targi Kielce i STOM 2018 to jedne z tych targów, na których staram się być. Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze blisko, po drugie ciekawe, po trzecie warto. Udział w targach do dwa różne podejścia, dwa różne punkty widzenia. Oba są na swój sposób równorzędne względem siebie i współzależne. Ja sam chyba reprezentuję swoiste trzecie podejście, gdzieś pomiędzy.

Pierwsze podejście to punkt widzenia wystawców. Celem jest zarówno pozyskanie klientów ale czasem po prostu na targach trzeba być. Stoisko, jego projekt, wykonanie, same koszty wynajmu powierzchni, materiały reklamowe, informacyjne, noclegi dla pracowników to wysokie koszty. Pozyskiwanie nowych klientów, współpraca z dotychczasowymi to naturalne cele wystawiania się podczas targów.

Drugie podejście to punkt widzenia odwiedzających. Dwie różne grupy, z których jedna to rzeczywiście zainteresowani i druga to typowi zwiedzający. Był nawet kolekcjoner długopisów, który ma ich kilkadziesiąt tysięcy.

Targi to czas i przestrzeń, w której spotkać się mogą w tzw. realu dostawcy technologii, obrabiarek i ich odbiorcy, technologowie, konstruktorzy. Targi to moim zdaniem niezastąpiona platforma spotkań i wymiany informacji.

Takie mam przekonanie, że niezależnie do liczby odwiedzających organizowanie targów i wystawanie się na nich jest uzasadnione. Może przyszłość, dalsza niż bliższa, zapewni nam inną formę tego typu przedsięwzięć ale według mnie nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania. Targi STOM 2018 to jedna z ważniejszych technologicznych imprez targowych w tradycjami z dobrą lokalizacją.

Dni Druku 3D

Podczas STOM 2018 odbywają się także Dni Druku 3D, przedsięwzięcie duże, interesujące nie mające co do skali swojego odpowiednika w kraju. Oczywiście organizowane są konferencję (np. Additive Manufacturing Meeting 2018 – Politechnika Wrocławska), które jednak nie gromadzą tylu wystawców branży wydruków 3D. Ilustracja 1 przedstawia wnętrze komory roboczej drukarki 3D metali (c) ORLAS Creator na stoisku firmy 3D Lab.

Targi Kielce - STOM 2018 - Dni Druku 3D

Ilustracja 1. Stoisko firmy 3D Lab | Dni Druku 3D | Targi Kielce | STOM 2018. Przestrzeń robocza drukarki 3D metali (c) ORLAS Creator.

Przygotowanie proszków metali dla drukarek 3D wymaga stosowania atomizerów. Dotychczasowe konstrukcje tych urządzeń stanowią jeden z czynników powodujących skromną paletę handlowo dostępnych proszków metali. W przypadku badań rozwojowych, w których potrzeba stosunkowo niewielkich ilości proszków potrzeba istnienia atomizerów o kompaktowych rozmiarach.

Targi Kielce - STOM 2018 - Dni Druku 3D - 3D Lab

Ilustracja 2. Ato One – kompaktowy atomizer proszków metali dla druku 3D.

ATO one firmy 3D Lab (ilustracja 2) stanowi pierwszy na świecie atomizer przeznaczony do pracy w standardzie biurowym. Urządzenie jest dedykowane na potrzeby technologii przyrostowych, izostatycznego prasowania na gorąco oraz tradycyjnej metalurgii proszków.

ATO One jest odpowiedzią na rosnące potrzeby działów badawczych dostawców maszyn SLM, mniejszych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych, producentów proszków oraz instytucji naukowych. Atomizer obsługuje zarówno niereaktywne jak i reaktywne metale, tkie jak stopy tytanu, aluminium oraz magnezu. Umożliwia wytwarzanie proszków w granulacjach od 20 do 100 µm o wąskim rozkładzie wielkości cząstek. W jednym procesie produkcyjnym wytwarza do kilkuset gram materiału. Kompletny system ATO One obejmuje urządzenie do atomizacji oraz oprogramowanie wspierające proces produkcyjny.

Źródłó: 3D Lab.

Podczas Dni Druku 3D można zapoznać się nie tylko z coraz szerszą ofertą w zakresie druku 3D metali ale także, a pod kątem ilościowym to przede wszystkim z drukiem 3D z różnego rodzaju tworzyw sztucznych (ilustracja 3 – FIBERLOGY), a także materiałów naturalnych jak np. glina.

argi Kielce - STOM 2018 - Dni Druku 3D

Ilustracja 3. Filament i przykład wydruku 3D – FIBERLOGY – stoisko firmy Fiberlab S.A.

Wydruki wielkogabarytowe

W ramach Dni Druku 3D podczas STOM 2018 można również zapoznać się z zagadnieniami wydruków wielkogabarytowych 3D z tworzyw niemetalicznych, czego przykładem jest (ilustracja 4) samochód wzorowany na legendarnym Fordzie Mustangu (stoisko firmy ATMAT).

argi Kielce - STOM 2018 - Dni Druku 3D

Ilustracja 4. Stoisko firmy ATMAT – wydruk wielkogabarytowy samochodu wzorowanego na legendarnym Fordzie Mustangu.

Samochód z ilustracji 4 był drukowany przez 30 dni, kolejne 30 dni montowany, w tym szlifowany i malowany. Model składa się z 70 elementów wytworzonych na różnych drukarkach 3D z oferty firmy ATMAT (ilustracja 5).

argi Kielce - STOM 2018 - Dni Druku 3D

Ilustracja 5. Wielkogabarytowa drukarka 3D ATMAT Jupiter – stoisko firmy ATMAT.

Konferencja

Dni Druku 3D podczas STOM 2018 to także liczne seminaria (ilustracja 6, podczas której można zapoznać się zarówno z trendami, nowinkami jak i wynikami zaawansowanych badań realizowanych w polskich placówkach naukowo-badawczych.

Targi Kielce - STOM 2018 - Dni Druku 3D

Ilustracja 6. Wystąpienie dr hab. inż. Włodzimierza Adamskiego (PZL Mielec i ProCAx) pt. “Technologie przyrostowe zwłaszcza stosowane w przemyśle lotniczym”.

Druk 3D to technika wytwarzania cały czas rozwijana i odkrywana. Istniejący potencjał w drukarkach 3D jest istotnie większy niż rzeczywiste wykorzystanie tej techniki wytwarzania. Niedostateczna wiedza, swoisty lęk przed nadal nową technologią, choć jako takie techniki przyrostowe nie są czymś nowym. Powoli ulega to zmianie i wytwarzania komponentów jak i szybkie prototypowanie stają się coraz powszechniej stosowane.

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

YouTubeKategorie

Nadchodzące wydarzenia

  1. Studia podyplomowe CAD/CAM/CNC

    27 lutego @ 10:00 - 28 lutego @ 17:00

Statistics

  • 62 194
  • 6 113 660
  • 345 430
  • 175
%d bloggers like this: