
Targi Kielce STOM 2018 & Dni Druku 3D 5/5 (2)
— 11 kwietnia 2018Targi Kielce i STOM 2018 to jedne z tych targów, na których staram się być. Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze blisko, po drugie ciekawe, po trzecie warto. Udział w targach do dwa różne podejścia, dwa różne punkty widzenia. Oba są na swój sposób równorzędne względem siebie i współzależne. Ja sam chyba reprezentuję swoiste trzecie podejście, gdzieś pomiędzy.
Pierwsze podejście to punkt widzenia wystawców. Celem jest zarówno pozyskanie klientów ale czasem po prostu na targach trzeba być. Stoisko, jego projekt, wykonanie, same koszty wynajmu powierzchni, materiały reklamowe, informacyjne, noclegi dla pracowników to wysokie koszty. Pozyskiwanie nowych klientów, współpraca z dotychczasowymi to naturalne cele wystawiania się podczas targów.
Drugie podejście to punkt widzenia odwiedzających. Dwie różne grupy, z których jedna to rzeczywiście zainteresowani i druga to typowi zwiedzający. Był nawet kolekcjoner długopisów, który ma ich kilkadziesiąt tysięcy.
Targi to czas i przestrzeń, w której spotkać się mogą w tzw. realu dostawcy technologii, obrabiarek i ich odbiorcy, technologowie, konstruktorzy. Targi to moim zdaniem niezastąpiona platforma spotkań i wymiany informacji.
Takie mam przekonanie, że niezależnie do liczby odwiedzających organizowanie targów i wystawanie się na nich jest uzasadnione. Może przyszłość, dalsza niż bliższa, zapewni nam inną formę tego typu przedsięwzięć ale według mnie nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania. Targi STOM 2018 to jedna z ważniejszych technologicznych imprez targowych w tradycjami z dobrą lokalizacją.
Dni Druku 3D
Podczas STOM 2018 odbywają się także Dni Druku 3D, przedsięwzięcie duże, interesujące nie mające co do skali swojego odpowiednika w kraju. Oczywiście organizowane są konferencję (np. Additive Manufacturing Meeting 2018 – Politechnika Wrocławska), które jednak nie gromadzą tylu wystawców branży wydruków 3D. Ilustracja 1 przedstawia wnętrze komory roboczej drukarki 3D metali (c) ORLAS Creator na stoisku firmy 3D Lab.

Ilustracja 1. Stoisko firmy 3D Lab | Dni Druku 3D | Targi Kielce | STOM 2018. Przestrzeń robocza drukarki 3D metali (c) ORLAS Creator.
Przygotowanie proszków metali dla drukarek 3D wymaga stosowania atomizerów. Dotychczasowe konstrukcje tych urządzeń stanowią jeden z czynników powodujących skromną paletę handlowo dostępnych proszków metali. W przypadku badań rozwojowych, w których potrzeba stosunkowo niewielkich ilości proszków potrzeba istnienia atomizerów o kompaktowych rozmiarach.
ATO one firmy 3D Lab (ilustracja 2) stanowi pierwszy na świecie atomizer przeznaczony do pracy w standardzie biurowym. Urządzenie jest dedykowane na potrzeby technologii przyrostowych, izostatycznego prasowania na gorąco oraz tradycyjnej metalurgii proszków.
ATO One jest odpowiedzią na rosnące potrzeby działów badawczych dostawców maszyn SLM, mniejszych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych, producentów proszków oraz instytucji naukowych. Atomizer obsługuje zarówno niereaktywne jak i reaktywne metale, tkie jak stopy tytanu, aluminium oraz magnezu. Umożliwia wytwarzanie proszków w granulacjach od 20 do 100 µm o wąskim rozkładzie wielkości cząstek. W jednym procesie produkcyjnym wytwarza do kilkuset gram materiału. Kompletny system ATO One obejmuje urządzenie do atomizacji oraz oprogramowanie wspierające proces produkcyjny.
Źródłó: 3D Lab.
Podczas Dni Druku 3D można zapoznać się nie tylko z coraz szerszą ofertą w zakresie druku 3D metali ale także, a pod kątem ilościowym to przede wszystkim z drukiem 3D z różnego rodzaju tworzyw sztucznych (ilustracja 3 – FIBERLOGY), a także materiałów naturalnych jak np. glina.
Wydruki wielkogabarytowe
W ramach Dni Druku 3D podczas STOM 2018 można również zapoznać się z zagadnieniami wydruków wielkogabarytowych 3D z tworzyw niemetalicznych, czego przykładem jest (ilustracja 4) samochód wzorowany na legendarnym Fordzie Mustangu (stoisko firmy ATMAT).

Ilustracja 4. Stoisko firmy ATMAT – wydruk wielkogabarytowy samochodu wzorowanego na legendarnym Fordzie Mustangu.
Samochód z ilustracji 4 był drukowany przez 30 dni, kolejne 30 dni montowany, w tym szlifowany i malowany. Model składa się z 70 elementów wytworzonych na różnych drukarkach 3D z oferty firmy ATMAT (ilustracja 5).
Konferencja
Dni Druku 3D podczas STOM 2018 to także liczne seminaria (ilustracja 6, podczas której można zapoznać się zarówno z trendami, nowinkami jak i wynikami zaawansowanych badań realizowanych w polskich placówkach naukowo-badawczych.

Ilustracja 6. Wystąpienie dr hab. inż. Włodzimierza Adamskiego (PZL Mielec i ProCAx) pt. “Technologie przyrostowe zwłaszcza stosowane w przemyśle lotniczym”.
Druk 3D to technika wytwarzania cały czas rozwijana i odkrywana. Istniejący potencjał w drukarkach 3D jest istotnie większy niż rzeczywiste wykorzystanie tej techniki wytwarzania. Niedostateczna wiedza, swoisty lęk przed nadal nową technologią, choć jako takie techniki przyrostowe nie są czymś nowym. Powoli ulega to zmianie i wytwarzania komponentów jak i szybkie prototypowanie stają się coraz powszechniej stosowane.
Podobne
About author
Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.
Related Articles
-
-
Na targi TOOLEX 2019 jak co roku.
30 września 2019 -
Przegląd prasy technologicznej Nr 1/2019 (4)
19 marca 2019 -
Automatyzacja stanowiska obróbkowego
27 listopada 2018 -
TOOLEX 2018 – detal, oprzyrządowanie i automatyzacja
7 października 2018
Księgarnia PDF
Wersje:
|
|
![]() |
TeWy Nr 2/2019 (22) |
Cena wersja X1 1,00 EURO | |
![]() |
TeWy Nr 1/2019 (21) |
Cena wersja A1 1,30 EURO, wersja B1 1,00 EURO |
DO POBRANIA
POLECANE
Kategorie
YouTube
Nadchodzące wydarzenia
There are no upcoming events at this time.
Druk 3D
-
Po targach TOOLEX 2019
— 24 października 2019Pojechałem, dojechałem, byłem i powróciłem. Lubię podróżować ale tym razem sama podróż dopiero podczas powrotu dostarczyła miłych wrażeń ukazując ciekawe krajobrazy. Podróż zawsze dla mnie jest opowieścią. Nie lubię sam jechać samochodem na dłuższe trasy. Nie czuję się komfortowo ze względu na monotonię i zmęczenie. Jednak od kiedy jakiś czas temu zmieniłem samochód jeździ mnie…
-
Na targi TOOLEX 2019 jak co roku.
— 30 września 2019TOOLEX 2019 – czyli Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki, na których w tym roku wystawia się ponad 500 firm i różnego rodzaju podmiotów z 13 krajów (prawie 600 światowych marek). Swoją przygodę z wizytowaniem i uczestniczeniem w targach branżowych już jako MorekTECH rozpocząłem właśnie od targów TOOLEX. Stało się tak dzięki Maćkowi Stanisławskiemu…
-
Przegląd prasy technologicznej Nr 1/2019 (4)
— 19 marca 2019Przegląd prasy technologicznej nie daje mi spokoju w takim pozytywnym znaczeniu. Prasa technologiczna jest bardzo zróżnicowana, a rynek czasopism branżowych nie wydaje się duży. Na rynku funkcjonują czasopisma ciekawe, dystrybuowane w większym lub małym nakładzie. W każdym razie moim zdaniem warto dokonywać takiego przeglądu prasy technologicznej. Oczywiście jest on subiektywny choć staram się nie omijać…
-
Półfabrykat dla produkcji jednostkowej i małoseryjnej
— 16 lipca 2018Półfabrykat dla produkcji jednostkowej dotychczas cechował się prostotą konstrukcji i zarazem różnorodnością i swoistą dowolnością jego opracowania i wytworzenia. Wytworzenie półfabrykatu o skomplikowanych kształtach w przypadku produkcji wielkoseryjnej czy masowej polegało na wykorzystaniu takich technik wytwarzania jak odlewnictwo i obróbka plastyczna (ilustracja 1). Współczesny charakter produkcji zdominowany jest silnie przed trend indywidualizacji produktu finalnego (kastomizacji)….
-
Prasa technologiczna – Przegląd Nr 2(3)/2018
— 22 czerwca 2018Trzeci odcinek przeglądu prasy technologicznej na kanale YouTube technikiwytwarzania.pl jest już dostępny, z poślizgiem ale jest. Termin emisji powoduje, że w ciągu tygodnia opublikowany będzie kolejny, czwarty, odcinek przeglądu prasy technologicznej. Przegląd prasy technologicznej rynku krajowego. Przegląd przygotowywany jest jako TeWy – Przegląd prasy na kanał YouTube oraz w formie wpisu na tym wortalu. W 3. przeglądzie prasy…
-
Targi Kielce STOM 2018 & Dni Druku 3D
— 11 kwietnia 2018Targi Kielce i STOM 2018 to jedne z tych targów, na których staram się być. Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze blisko, po drugie ciekawe, po trzecie warto. Udział w targach do dwa różne podejścia, dwa różne punkty widzenia. Oba są na swój sposób równorzędne względem siebie i współzależne. Ja sam chyba reprezentuję swoiste…
-
MAZAK: nowe hybrydowe obrabiarki wielozadaniowe
— 24 marca 2018W przypadku firmy MAZAK określenie obrabiarka hybrydowa oznacza obrabiarki wielozadaniowe. Przykładem jest nowa obrabiarka VARIAXIS j-600/5X AM stanowiąca najnowszy model w rodzinie hybrydowych maszyn wielozadaniowych firmy Yamazaki Mazak (ilustracja 1). VARIAXIS j-600/5X AM umożliwia producentom szybkie i bezproblemowe addytywne wytworzenie kształtu części (druk 3D), a następnie precyzyjną obróbkę subtrakcyjną (obróbka skrawaniem) w ramach tej samej…
-
Prasa technologiczna – Przegląd Nr 1(2)/2017
— 9 marca 2018Prasa technologiczna – kontynuuję jej przegląd na rynku krajowym. Niewątpliwie na przestrzeni lat uległ on przebudowie i nadal jego struktura ewoluuje. Kilka liczących się tytułów i wiele pomniejszych. Każda publikacja to źródło wielu informacji. Poprzez przegląd prasy technologicznej chcę próbować wyłuskiwać wartościowe publikacje, niezależnie czy są autorskie czy jedynie sponsorowane. Skupiam się przede wszystkich w…
Leave a reply