Techniki Wytwarzania i Procesy Technologiczne
I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem

I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem. Jak było?

Kiedy piszę ten akapit minęło już 23 dni od I Mazowieckiego Sympozjum Obróbki Skrawaniem, jeszcze tydzień i już miesiąc. Dla mnie to tak jakby to było wczoraj. Pół roku przygotowań, dziesiątki rozmów, zebranie zespołu. Dzięki zaangażowaniu zespołu mogę napisać, że się udało. Dwa bloki seminaryjne i jeden ponad 2h blok pokazów. Ponad 50 uczestników, dziesiątki rozmów. Jak na pierwszy raz jestem zadowolony ale co ważniejsze zadowoleni byli zarówno przedstawiciele firm jak i uczestnicy.

Widok na halę gmachu ST Wydziału Mechanicznego Technologicznego (panel pokazów).

Czy planowane jest II Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem? Jak najbardziej. Znany jest też już termin: 20 czerwca 2024 roku.

Organizacja większego przedsięwzięcia nie jest mi obca ale takiego nie miałem jeszcze okazji przygotować i poprowadzić. I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem czyli I MSOS to młodszy brat Mazowieckiego Sympozjum Spawalniczego, które w tym roku organizowane jest już po raz szósty. W tym samym dniu 22 czerwca na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej odbędą się oba te sympozja. Głównymi organizatorami są Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Warszawskiej oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Sympozja objęte są patronatem medialnym dlaprodukcji.pl z wydawnictwa ELAMED.

Mazowieckie Sympozja Spawalnicze i Obróbki Skrawaniem przeznaczone są przede wszystkim dla inżynierów technologów na co dzień podejmujących wyzwania technologiczne w różnych gałęziach przemysłu.

Jeszcze na etapie rodzącego się pomysłu organizowania Mazowieckich Sympozjów Spawalniczego, a obecnie i Obróbki Skrawaniem podjęto decyzję, że tematy wystąpień, pokazy mają dotyczyć realnych problemów technologicznych z jakimi spotyka się przemysł. Prace B+R prowadzone na Wydziale Mechanicznym Technologiczny PW są przede wszystkim ukierunkowane na współpracę z przemysłem. Takie podejście zapewnia pracownikom możliwość nieustającego rozwoju i istotnie podnosi jakość treści dydaktycznych.

I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem

I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem

To był wrzesień, a może październik kiedy zapadła decyzja, o tym, że podejmuję się organizacji I Mazowieckiego Sympozjum Obróbki Skrawaniem. Względnie szybko udało mnie się zebrać zespół organizacyjnych. Okres ponad pół roku na przygotowania wydaje się wystarczający. Nic bardziej mylnego gdyż potencjalni prelegenci i wystawcy planują swoje kalendarze wydarzeń na rok w przód. Wynika to z planowania wydatków budżetowych na działania marketingowe.

Podjęliśmy intensywne działania mające na cel pozyskanie prelegentów i wystawców. Dzięki temu podczas I MSOS w dwóch częściach seminaryjnych wystąpią:

  • Morek R., Obróbka materiałów trudnoobrabialnych na przykładzie stali Hadfielda, Politechnika Warszawska
  • HEIDENHAIN TNC7 – APS Automatyka Przemysłowa Serwis – przedstawicielstwo HEIDENHAIN
  • Abplanalp – Nowoczesne rozwiązania dla przemysłu 4.0
  • SIEMENS – SINUMERIK ONE – nowoczesne metody przygotowywania produkcji na maszynie CNC przy użyciu platformy Run MyVirtual Machine
  • OBERON, Piotr Wasilewski – Pomiary i automatyzacja pomiarów w dobie Industry 4.0
  • STMECH – Nowoczesne metody gratowania czyli usuwania zadziorów na obrabiarkach CNC – Systemy i Technologie Mechaniczne Sp. z o.o.
  • Misiak J., Chrzanowski J., Metody statystyczne w badaniach obrabiarek CNC
  • DPS Software – Trzy sposoby przyśpieszenia obróbki z wykorzystaniem opatentowanej technologii iMachining

Pokazy podczas I Mazowieckiego Sympozjum Obróbki Skrawaniem

W części pokazów będzie można uczestniczyć w poniższych pokazach oraz porozmawiać z przedstawicielami firm.

I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem - SIEMENSPokaz najnowszego sterowania SINUMERIK ONE wraz z działaniem wybranych funkcji i możliwości ich użycia. Wspólna integracja programów CAM z SINUMERIK. Symulacja rzeczywistej obróbki w SINIMERIK ONE i Run MyVirtual Machine – SIEMENS.
I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem - HAASPokaz obróbki wałka na centrum tokarskim HAAS ST 20Y – Abplanalp.
I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem - OBERONPokaz urządzenia pomiarowego do automatycznego pomiaru przedmiotów obrobionych firmy SYLVAC z rodziny urządzeń SCAN (np. Sylvac SCAN S25T) – po obróbce na HAAS ST 20Y – firma OBERON.
I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem - KIPPPokaz obróbki z wykorzystaniem imadła firmy KIPP przeznaczonego dla obróbki 5-osiowej wraz z systemem paletowym.
I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem - STMECH XEBECPokaz narzędzi do gratowania (usuwania zadziorów) firm XEBEC i BRM, których dystrybutorem na terenie Polski jest Systemy i Technologie Mechaniczne Sp. z o.o.

I Mazowieckie Sympozjum Obróbki Skrawaniem potrwa jeden dzień. Pewną zaletą naszego sympozjum względem typowych targów technologicznych jest spokojniejsza atmosfera i możliwość porozmawiania z wystawcami bez presji czasu. Podczas przerwy kawowej i obiadowej, a także podczas panelu pokazów można wymieniać opinie, poglądy, nawiązać nowe kontakty podczas rozmów w przysłowiowych kuluarach.

W imieniu swoim oraz organizatorów Wydziału Mechanicznego Technologicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich serdecznie zapraszam do uczestnictwa.

Gdzie:
Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Warszawskiej,
ul. Narbutta 85 i 86, 02-524 Warszawa
Konferencja: Gmach NT przy ul. Narbutta 85
Pokazy: Hala – Gmach ST przy ul. Narbutta 86
Kiedy: 22 czerwca 2023 r.

Nasza strona internetowa:
https://mt.pw.edu.pl/Sympozja/I-Mazowieckie-Sympozjum-Obrobki-Skrawaniem

Nasza strona na Facebooku: https://www.facebook.com/MechanicznyTechnologicznyPW/

Nasz profil na LinkedIn:
https://www.linkedin.com/company/wydzial-mechaniczny-technologiczny-politechniki-warszawskiej/

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

YouTube



Nadchodzące wydarzenia

Statistics

  • 39 540
  • 8 502 804
  • 288
  • 196