Technologiczne Przygotowanie Produkcji
stom Kielce przemysłowa wiosna

Salon Technologii Obróbki Metali STOM

STOM (28-30 marca 2017 r.) – Salon Technologii Obróbki Metali w Kielcach to jedna z ważniejszych technologicznych imprez targowych w Polsce, która wpisuje się w moje plany jako uczestnika. W ramach tej Przemysławej Wiosny w Kielcach zwiedzający będą mogli wziąć udział w takich przedsięwzięciach jak STOM, EXPO-SURFACE, CONTROL-STOM, PNEUMATICON, WIRTOPROCESY, SPAWALNICTWO, DNI DRUKU 3D. Większość tego typu zagadnień obejmują i inne targi technologiczne, lecz dla mnie to co wyróżnia targi STOM, nie tylko je, to bliskość względem użytkowników, a więc bliskość głównych ośrodków przemysłowych.

stom Kielce przemysłowa wiosna

Współczesny przemysł nie ogranicza się wyłącznie do pojedynczych wyodrębnionych specjalności lecz coraz częściej stanowi konwergentne i hybrydowe zespolenia różnych technik wytwarzania lub metod obróbki. Dalszy postęp technologicznych wymaga jednoczesnego rozwoju w różnych dziedzinach. Przykładem tego są tzw. obróbki szybkościowe (HSM – High Speed Machining), których powszechne przemysłowe zastosowanie nie byłoby możliwe bez rozwoju w obszarze narzędzi, w tym materiałów narzędziowych, sposobu łożyskowania wrzeciona, materiałów i konstrukcji korpusu i innych). Współczesne obrabiarki hybrydowe łączące różne techniki (np. druk 3D i frezowanie – czego przykładem są obrabiarki firmy Yamazaki MAZAK serii INTEGREX i 400 AM) Idea różnych tematycznie przedsięwzięć targowych w ramach jednego terminu pod jedną marką to dobry kierunek.

Według mnie uczestniczenie w targach nie jest przeżytkiem gdyż moim zdaniem żadna inna forma nie da tak szerokich możliwości osobistych kontaktów z dostawcami i potencjalnymi klientami jak targi. Nie wszystkich dostawców maszyn technologicznych stać na utrzymywanie własnego salonu wystawienniczego. Ma to znaczenie szczególnie przy maszynach wielkogabarytowych. Targi są czasoprzestrzenią, w którą się inwestuje by móc zaprezentować maszyny technologiczne.

Szczególnie ważną dla mnie częścią Przemysłowej Wiosny w Kielcach będą kolejne Dni Druku, moim zdaniem największa tego typu impreza wystawiennicza w Polsce i wręcz należy tam być. Bardzo istotne w tym zakresie są seminaria jakie odbywają się równolegle. Druk 3D z metali jest jedną z najbardziej obiecujących innowacji w technikach wytarzania, której zastosowanie systematycznie rośnie.

stom Kielce przemysłowa wiosna Dni Druku 3D

Podając za Targami Kieleckimi:

Według analityków z firmy Canalys szybko rosnący rynek druku przestrzennego, w tym sprzedaż drukarek 3D, materiałów i związanych z nimi usług w 2018 r. osiągnie wartość 16,2 mld dol., co oznaczałoby w najbliższych latach średni, roczny wzrost o 45,7%. 

Nie można zapomnieć o IV Rewolucji Przemysłowej, która rozgrywa się wokół nas, a która stanowi istotne oddziaływanie na ogólnie postrzegane wytwarzanie. Choć rozgrywa się przede wszystkim w obszarze informatycznym stanowi źródło potencjalnie ogromnych zmian i dziś trudno na wiele konstrukcji, czy rozwiązań patrzeć inaczej niż przez pryzmat Przemysłu 4.0. Szczególnym orędownikiem idei Przemysłu 4.0 w Polsce jest firma ASTOR – Industry 4.0.

Jako MorekTECH będziemy obecni na STOM i imprezach towarzyszących na własnym stoisku. Zapraszamy serdecznie do rozmów i wspólnego omawianie zagadnień technologicznych. Oczywiście nie zabrakanie cadblog.pl

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

YouTubeKategorie

Nadchodzące wydarzenia

 1. STOM-TOOL 2020

  22 września @ 09:00 - 24 września @ 16:00
 2. TOOLEX ExpoSilesia 2020

  29 września @ 09:00 - 1 października @ 16:00
 3. ExpoWELDING – ExpoSilesia 2020

  13 października @ 09:00 - 15 października @ 16:00
 4. XXIII Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL

  14 października @ 09:00 - 16 października @ 16:00
 5. Studia podyplomowe CAD/CAM/CNC

  27 lutego 2021 @ 10:00 - 28 lutego 2021 @ 17:00

Statistics

 • 29 539
 • 5 848 347
 • 292 524
 • 170
%d bloggers like this: