Techniki Wytwarzania i Procesy Technologiczne

NX CAD modelowanie powierzchniowe

W tym miesiącu ukaże się nowa publikacja techniczna poświęcona komputerowym systemom wspomagającym projektowanie i wytwarzanie, a dokładnie będzie to podręcznik do modelowania powierzchniowego w systemie NX CAD w ramach serii wydawniczej „CAMdivision Library”. Autorem podręcznika jest Marcin Antosiewicz, a tu możesz zapoznać się z jego podglądem. Podczas rozpoczętych dziś targów STOM-TOOL 2022 w Kielcach może osobiście przekartkować ten podręcznik.

Modelowanie powierzchniowe było techniką traktowaną do niedawna nieco po macoszemu. Dopiero rozwój druku 3D istotnie przyspieszył jej rozwój. Podręcznik o modelowaniu powierzchniowym w NX była przyczynia się do propagowania tej techniki. Aktualnie nie ma tak obszernego opracowania, nawet obcojęzycznej. W konsekwencji konstruktorzy nie chcą posługiwać się tym sposobem tworzenia modeli bo obawiają się trudności ze stosowaniem zaawansowanych poleceń.

Autor podręcznika jest użytkownikiem systemu NX od ponad 15 lat i przeprowadził już ponad 100 szkoleń z zakresu projektowania różnych produktów. Ze względu na swoje doświadczenie, jako konstruktor m.in. form wtryskowych, autor podczas pisania podręcznika skupił się bardzo na tym by był on praktyczny i napisany zrozumiałym językiem. Ten aspekt jest bardzo ważny gdyż stanowi o przydatności danego tytułu w pracy konstruktora. Podręczniki napisane trudnym językiem, pełne pobocznych zagadnień, nazbyt szczegółowe nie stanowią pomocnych pozycji. Szczególnie można to zaobserwować przy podręcznikach opisujących zagadnienia na zaawansowanym poziomie, tak jak ten NX CAD. Modelowanie powierzchniowe. Opracowanie takiego podręcznika to proces czasochłonny. W tym przypadku napisanie podręcznika z przerwami trwało kilka lat.

Podręcznik NX CAD. Modelowanie powierzchniowe.

Podręcznik podzielono na 3 części:

  1. Pierwsza – najkrótsza – obejmuje zagadnienia teoretyczne dotyczące historii systemów CAD i NX oraz podstawową wiedzę na temat modelowania powierzchniowego (m.in. krzywe sklejane, punkty charakterystyczne, łączenie powierzchni etc.).
  2. Druga – najobszerniejsza część teoretyczno-praktyczna – opis kolejnych narzędzi i poleceń dotyczących pracy z krzywymi (podstawowymi i pochodnymi), powierzchniami (na siatce, przeciąganymi po krzywych etc.) i operacjami związanymi z ich tworzeniem, edycją i analizą.
  3. Trzecia – to praktyczne zastosowanie przekazanej wiedzy w praktyce, na przykładzie 18. zróżnicowanych projektów z różnych dziedzin (realizowanych od początku do końca, jak np. koło o zębach skośnych, sprawdzian do rurki, butelki szklana oraz pet, element kompozytowy, stempel i matryca, gwintownik, zderzak, spojler samochodowy).
Podręcznik NX CAD. Modelowanie powierzchniowe.

Podręcznik NX CAD. Modelowanie powierzchniowe – CAMdivision – stoisko na targach STOM-TOOL 2022

Autor żywi ogromną nadzieję, że jego podręcznik okaże się wystarczająco przystępny dla każdego inżyniera pracującego na co dzień w NX. Na potrzeby książki powstały filmy znacznie ułatwiające zrozumienie jej treści. W połączeniu z plikami NX *.prt oraz obszernymi opisami z pewnością pozwolą wykonać wszystkie ćwiczenia i nauczyć się posługiwać zaawansowanymi poleceniami w NX CAD.

Dwutomowe wydanie w twardej oprawie wraz z dołączonym nośnikiem USB zawierającym pliki ćwiczeń i modeli powinno być dostępne dla klientów CAMdivision w kwietniu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie camdivision.com oraz profilach społecznościowych firmy.

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

YouTubeNadchodzące wydarzenia

Statistics

  • 63 610
  • 7 976 135
  • 732 684
  • 196
%d bloggers like this: