Techniki Wytwarzania i Procesy Technologiczne
stom-tool 2022 - hala

Targi STOM-TOOL 2022, jak było?

Po dwuletniej przerwie zawitałem na targi w Kielcach. Przez minione dwa lata w ogóle nie byłem na jakichkolwiek, a targi w prowadzeniu tego wortalu mają niebagatelne znaczenie. Targi STOM-TOOL 2022 w ramach Przemysłowej wiosny z różnych punktów widzenia, wystawców, odwiedzających oraz samych organizatorów uznano za wielce udane. Zanim jednak przejdę dalej to na wstępie pragnę podziękować organizatorom za jak zawsze profesjonalne przygotowania. Przy najmniej ja tak to widzę ze swojej strony. Pierwsze wrażenie to jak wielu odwiedzających było na targach – według statystyk tę edycję targów odwiedziło ponad 10 000 osób. To imponująca liczba ale nie tylko liczba jest tu ważna. Poprzednia edycja (nie było mnie na niej) odbywała się na jesieni razem z Targami METAL. Wówczas znaczącą grupę odwiedzających stanowili uczniowie średnich szkół technicznych. Tegoroczna edycja to przede wszystkim ludzie przemysłu co zapewne przełożyło się na więcej spotkań biznesowych. Potwierdziły to słowa spotkanych znajomych wystawców choć za rekordowy dzień uznali ten wcześniejszy, pierwszy dzień targów.

stom-tool 2022 - gfms

Ilustracja 1. Stoisko firmy GF Machining Solutions.

Wszystkie 7 hal Targów Kielce było zajętych co też robiło swoje wrażenie – 500 wystawców, 250 maszyn technologicznych.

Pomimo ogromnego postępu w możliwościach przeprowadzania spotkań w formie zdalnej bezpośrednie zaprezentowanie technologii, maszyny technologicznej jest po prostu bezcenne. Dlatego tego typu branżowe targi są tak ważna.

Dla mnie uczestniczenie w targach to spotkania, ale w przeważającej części to przysłowiowe fotołowy, czyli zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia. Prowadzenie wortalu technologicznego oraz opracowywanie materiałów dla studentów wymagają nadążania za nowoczesnymi rozwiązaniami. To fundament rzetelności merytorycznej. Samodzielne wykonywanie zdjęć przyspiesza opracowywanie materiałów gdyż nie mam wyzwań związanych z prawami autorskimi.

Pomimo niepodważalnego sukcesu na targach STOM-TOOL 2022 byli również wielcy nieobecni, zarówno z branży narzędziowej jak i obrabiarkowej. Przeważnie to skutki decyzji korporacyjnych w cieniu pandemii koronawirusa. Z drugiej strony chyba powinniśmy już jakoś funkcjonować, nie tylko dlatego, że jesteśmy zmęczeni ograniczeniami ale także dlatego, że to po prostu konieczne. Gospodarka w wyniku zakłóceń pandemicznych, przerywanych łańcuchów dostaw wydaje się jak zapowietrzona instalacja napędu hydraulicznego. Nie tak powinno być. Co prawda sam nigdy nie byłem zwolennikiem nieustających niemal pionowych wzrostów ale powinniśmy zrobić ile się da by uniknąć globalnego kryzysu. Szczególnie w obliczu konsekwencji wojny toczącej się tak blisko i mającej wpływ na cały świat. Wracając już na targi – czy nieobecność części kluczowych graczy to szansa dla tych mniejszych? Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć. Ci tzw. Wielcy mają środki by utrzymywać sieć handlowców, showroom’ów i z racji już zajmowanej pozycji na rynku uczestniczenie w targach nie musi być dla nich kluczowe.

Przyznam się, że przed wizytą na targach STOM-TOOL 2022 nie sprawdziłem listy wystawców, a miałem nadzieję na kilka rozmów w kontekście badań prowadzonych na politechnice. Niestety jak kogoś nie ma to trudno z nim porozmawiać. To stanęło nieco w opozycji do stwierdzenia, że targi dają możliwość spotkań w jednym miejscu z wieloma, co samo w sobie stanowi ogromną zaletę.

Nie tylko maszyny i roboty

Na stoisku firmy CAMdivision można było zapoznać się z nowym podręcznikiem dla użytkowników systemu NXNX CAD modelowanie powierzchniowe (ilustracja 2). Podręcznik ten stanowi efekt wiedzy i umiejętności autora Marcina Antosiewicza.

stom-tool 2022 - camdivision

Ilustracja 2. Premiera podręcznika NX CAD. Modelowanie powierzchniowe – stoisko firmy CAMdivision.

Jeszcze kilka lat temu modelowanie powierzchniowe było traktowane jak młodszy brat modelowania bryłowego. Do wzrostu znaczenia modelowania powierzchniowego przyczynił się rozwój i upowszechnienie druku 3D jako techniki wytwarzania. Prezentowany przez CAMdivision podręcznik o modelowaniu powierzchniowym w systemie NX istotnie przyczynia się do upowszechniania tej metody. Obecnie, nawet w skali światowej, nie ma tak obszernego i komplementarnego opracowania. Pozbawieni szerszego wsparcia konstruktorzy niechętnie posługują się tym sposobem kreowania modeli gdyż obawiają się trudności ze stosowaniem zaawansowanych poleceń. Budowanie modelu jako proces nie może być zbyt czasochłonne. Jeżeli coś wydaje się skomplikowane, zbyt nieznane to mamy do czynienia raczej ze zniechęceniem.

Nowość od firmy SERON

Jakoś tak wychodzi, że drugie targi z rzędu niemal od razu maszyna technologiczna prezentowana przez firmę SERON jako pierwsza przykuwa moją uwagę.  Tym razem to 5-osiowe centrum obróbcze z całej rodziny dedykowane przede wszystkim do obróbki metali miękkich (ilustracja 3). Zastosowanie konstrukcji bramowej z uchylno-obrotową głowicą (ilustracja 4) nie zapewnia znacznej sztywności. To ogranicza możliwości obróbkowe do materiałów miękkich.

stom-tool 2022 - seron

Ilustracja 3. 5-osiowe centrum obróbcze firmy SERON.

stom-tool 2022 - seron

Ilustracja 4. Głowica uchylno-obrotowa HITECO do 5-osiowego centrum obróbczego firmy SERON.

Roboty współpracujące

Robot współpracujący powszechnie określany jest jako “cobot” (cooperation robot) to robot przeznaczony do współpracy, interakcji z człowiekiem w określonej wspólnej przestrzeni w bliskiej odległości. Wiele konstrukcji obrabiarek CNC uniemożliwia wdrożenie automatyzacji obsługi przedmiotów obrabianych (szczególnie robotyzacji) od innej strony niż od głównego dostępu do strefy obróbkowej. To poważnie ogranicza lub niemal uniemożliwia dostęp operatora do strefy roboczej. Wdrożenie w takim przypadku robota współpracującego wydaje się najlepszym rozwiązaniem zarówno pod kątem dostępu do obrabiarki jak i zachowania BHP.

Na stoisku firmy YAMAZAKI MAZAK można było zapoznać się ze stanowiskiem obróbkowym wyposażonym w robota współpracującego (ilustracja 5 i 6).

stom-tool 2022 - mazak

Ilustracja 5. Tokarskie centrum obróbkowe CNC firmy MAZAK wraz z robotem współpracującym.

stom-tool 2022 - mazak

Ilustracja 6. Widok na chwytak robota współpracującego na zrobotyzowanym tokarskim centrum obróbkowym CNC firmy MAZAK – stoisko na targach STOM-TOOL 2022.

Kiedy przyjrzeć się ilustracji 6 widać, że chwytak przedmiotu obrabianego (detalu) jest pojedynczy, a nie podwójny. To oznacza, że w cyklu robot musi oddzielnie obsłużyć przedmiot obrabiany (półfabrykat/półwyrób) i przedmiot obrobiony. Konieczność taka może wynikać z gabarytów przedmiotu, wielkości przestrzeni roboczej oraz gabarytów chwytaka i ramion robota przemysłowego. Wadą w tym przypadku jest dłuższy czas niezbędny na obsługę co wydłuża czas trwania cyklu obróbkowego. W przypadku kiedy chwytak jest podwójny ramiona robota wykonują krótszą drogę, a tym samym czas obsługi przedmiotu jest krótszy.

Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze i montażowe

Ciekawym przykładem wielostanowiskowego zrobotyzowanego gniazda spawalniczego było to zaprezentowane przez firmę YASKAWA (ilustracja 7). Wielkopowierzchniowa konstrukcja bramowa pozwala na wdrożenie wielu stanowisk w ramach jednego gniazda. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja może służyć zarówno do obsługi przedmiotów jak i do realizacji procesu spawania.

stom-tool 2022 - yaskawa

Ilustracja 7. Bramowa konstrukcja zrobotyzowanego gniazda spawalniczego firmy YASKAWA.

Dedykowane centrum obróbkowe dla produkcji wielkoseryjnej

W dobie kastomizacji produkcji, końca dominacji produkcji masowej nadal istnieją gałęzie przemysłu, w których produkcji wielu komponentów ma charakter wielkoseryjny. Przykładem takiego przemysłu jest przemysł motoryzacyjny. Na stoisku firmy CHIRON można było zapoznać się właśnie z takim zautomatyzowanym dwuwrzecionowym frezarskim centrum obróbczym CNC (ilustracja 8).

stom-tool 2022 - chiron

Ilustracja 8. Dwuwrzecionowe centrum obróbcze firmy CHIRON.

Centrum obróbcze CHIRON ze względu na szybkości, zwartą, kompaktową konstrukcję oraz wszechstronności zastosowań należy do najlepszych obrabiarek w swojej klasie. Szerokie możliwości konfiguracyjne i opcje wyposażenia umożliwiają stworzenie optymalnego rozwiązania niemal dla każdego zadania technologicznego. Różne modele różnych serii tej kategorii maszyn technologicznych dostępne są z jednym, dwoma (ilustracja 9), a nawet czterema wrzecionami. Wariant MillTurn umożliwia jednoczesne frezowanie i toczenie. To wysoce przemyślane konstrukcje. Przykładem jest tu także lokalizacji magazynu narzędzie względem wrzeciona lub wrzecion tak aby czas wymiany narzędzia był ekstremalnie krótki.

stom-tool 2022 - chiron

Ilustracja 9. Obróbka dwuwrzecionowa – centrum obróbcze CNC firmy CHIRON.

Firma CHIRON zapewnia zmianę przedmiotów obrabianych od wióra do wióra w ciągu 2,2 sekundy. Operator lub robot przemysłowy mogą obsługiwać przedmioty od strony załadunku (ilustracja 10). Obrotowy stół z dwoma stołami roboczymi (dostępne różne konfiguracje) umożliwia wymianę przedmiotów przy jednoczesnej obróbce przedmiotów na drugim stole roboczym. Do tego obróbka wielowrzecionowa, szybka wymiana narzędzi. Takie komplementarne rozwiązanie zapewnia bardzo wysoką produktywność i niższe koszty jednostkowe.

stom-tool 2022 - chiron

Ilustracja 10. Jeden z dwóch stołów roboczych – od strony operatora zdjęcia przedmiotów obrobionych i założeni półfabrykatów.

Oprzyrządowanie technologiczne

Na stoisku firmy KIPP można było się zapoznać z nową propozycją pneumatycznych trzpieni ustalających i mocujących przeznaczonych przede wszystkim dla stanowisk montażowych (ilustracja 11).

stom-tool 2022 - kipp

Ilustracja 11. Jeden z kilku dostępnych konstrukcji pneumatycznych trzpieni ustalających i mocujących firmy KIPP.

Nauka i przemysł

Podczas Przemysłowej Wiosny na targach STOM-TOOL 2022 ponad 30 firm, instytucji i uczelni wyższych, w tym Politechnika Warszawska podpisało porozumienie o współpracy w ramach Klastra Metrologicznego (ilustracja 12). Podpisanie odbyło się podczas Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-Stom, wchodzących w skład „Przemysłowej Wiosny” w Targach Kielce.

Według słów Jacka Semaniaka, prezesa Głównego Urzędu Miar – Przemysł funkcjonuje w warunkach gospodarki, która jest otwarta i zglobalizowana, która tworzy możliwości, ale zmusza do konkurencji. Świat globalny wspiera najlepszych. Integrujemy się po to, aby dołączyć do czołówki najlepszych w tych obszarach, w których metrologia odgrywa rolę.

Współpraca między przemysłem, agendami rządowymi oraz instytucjami naukowymi jest niezbędna by uzyskać i podtrzymywać synergię rozwoju technologicznego.

stom-tool 2022 - klaster

Ilustracja 12. Po podpisaniu porozumienia o współpracy w ramach Klastra Metrologicznego na stoisku Głównego Urzędu Miar.

Tylko jeden dzień na targach STOM-TOOL 2022, tylko kilka godzin ale było warto…

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

YouTubeNadchodzące wydarzenia

Statistics

  • 33 777
  • 8 370 760
  • 792 705
  • 196