Technologiczne Przygotowanie Produkcji
przeglad_3-4_2015

Przegląd subiektywny – Nowy numer Stali

Stal. Metale. Nowe Technologie - przegląd subiektywny.

Stal. Metale. Nowe Technologie.

Nowy numer periodyku Stal.Metale. Nowe technologie 3-4/2015 trafił właśnie do mych rąk i oczu (przegląd subiektywny). Relacje z różnego rodzaju wydarzeń zawsze mnie motywują by następnym razem gdzieś się pojawić, być, uczestniczyć bo warto. Różnego rodzaju głosy mówiące, że takie formy spotkań, prezentacji wyrobów odchodzą w przeszłość mnie osobiście nie przekonują. Ludzie potrzebują się spotkać, a “spotkania” w przestrzeni wirtualnej nie są w stanie zastąpić tych rzeczywistych, przy najmniej jeszcze nie są w stanie.

Z natury swoich zainteresowań skupiam się na aspektach technologicznych (m.in. techniki wytwarzania, CAx). W tym numerze wpadły mi w zainteresowanie dwa artykuły.

 1. Elastyczny diament” – wykorzystanie polikrystalicznego diamentu (PKD) do płytek skrawających (Walter Polska Sp. z o.o.) stosowanych w obróbce aluminium. Zasadniczą nowością nie jest sam materiał, ale podejście producenta, które uelastyczniło możliwości aplikacyjne. Wprowadzono płytki PKD-ISO. Geometria płytki (np. z łamaczem wióra) wykonywana jest laserowo. Niejako płytki przestały być specjalne i są ofertą standardową. Korpusy to nadal części zaliczane do oferty specjalnej. Przeczytałem z zainteresowaniem.
 2. Materiały narzędziowe we współczesnych narzędziach skrawających” autorstwa dr hab. inż. Tadeusza Sałacińskiego, prof. PW – interesujące podsumowanie w przedstawionym temacie. Omawianie współczesnych materiałów narzędziowych to także uwzględnianie powłok. Nie istnieje jeden uniwersalny materiał narzędziowy, który można z powodzeniem stosować do obróbki wszystkich zadań technologicznych. Obecnie ogranicza się liczbę odmian materiałów w danych gatunkach (np. węgliki spiekane). Zdecydowane pierwszeństwo mają badania mające zsyntetyzować bardzo twarde, grube i odporne na ścieranie powłoki na wytrzymałym wiązkim podłożu. Bez powłok trudno dziś mówić o liczącym się materiale narzędziowym. Artykuł przeczytałem z zainteresowaniem i polecam jego lekturę.

Te dwa artykuły niewątpliwie są ze sobą powiązane. Oba poruszają zagadnienia materiałów narzędziowych. W pierwszym podano, iż diament krystaliczny jest najtwardszym materiałem skrawającym. W drugim przypadku podkreślono, iż drugim po diamencie najtwardszym materiałem (narzędziowym) jest azotek boru. Zarówno azotek boru jak i diament krystaliczny są również wykorzystywane do otrzymywania powłok na głównym materiale narzędziowym. Oba te materiały to materiały polikrystaliczne. Dzięki nim możliwe jest uzyskiwanie materiałów:

 • karbonadowych, utworzonych z polikrystalicznego diamentu (PKD),
 • kompozytowych, utworzonych na bazie spiekanego azotku boru o sieci regularnej.

Niewątpliwie tematem przewodnim numeru jest obróbka plastyczna, w tym raport o prasach krawędziowych. Według oceny subiektywnej bardzo dobry numer, w którym każdy powinien odnaleźć ciekawe informacje.

Żródła:

 • Stal. Metale. Nowe Technologie, numer 3-4/2015
 • dr inż. Ryszard Kuryjański, Wykład poświęcony narzędziom skrawającym, http://www.kuryjanski.pl/

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

YouTubeKategorie

Nadchodzące wydarzenia

 1. TOOLEX ExpoSilesia 2020

  29 września @ 09:00 - 1 października @ 16:00
 2. ExpoWELDING – ExpoSilesia 2020

  13 października @ 09:00 - 15 października @ 16:00
 3. XXIII Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL

  14 października @ 09:00 - 16 października @ 16:00
 4. Studia podyplomowe CAD/CAM/CNC

  27 lutego 2021 @ 10:00 - 28 lutego 2021 @ 17:00

Statistics

 • 29 660
 • 5 850 866
 • 292 977
 • 171
%d bloggers like this: