Techniki Wytwarzania i Procesy Technologiczne
Targi STOM - Targi Kielce - Dni Druku 3D

Przemysłowa Wiosna 2019 – Dni Druku

Jak co roku w marcu odbędzie się „Przemysłowa Wiosna” 2019 organizowana przez Targi Kielce. Cykl wystaw, seminariów spod znaku STOM wraz z towarzyszącymi wydarzeniami to najważniejsze wydarzenie na początku roku w kalendarzu firm z niemal wszystkich gałęzi przemysłu.

Salon Technologii Obróbki Metali STOM 2019, który odbędzie się w Targach Kielce w dniach 26-28 marca zapowiada się imponująco. Obok potentatów rynku w Targach Kielce pojawią się także nowe firmy i już zapowiadają prezentację innowacyjnych rozwiązań. Po raz pierwszy partnerem technologicznym Targów STOM została firma SIAD. Ciekawie zapowiada się zwłaszcza salon poświęcony robotom, STOM-ROBOTICS, pojawi się na nim po raz pierwszy w Kielcach firma KUKA – jeden z największych producentów Robotów Przemysłowych. Dni Druku 3D, które są doskonałym uzupełnieniem przemysłowych wystaw w 2019 roku będą największe w historii. Nie mniej rekordowo zapowiadają się pozostałe wydarzenia: EXPO-SURFACE, KIELCE FLUID-POWER, CONTROL-STOM, SPAWALNICTWO, TARGI TEiA oraz WIRTOPROCESY.

Tym razem chcę zwrócić Waszą uwagę na Dni Druku 3D (ilustracja 1), które w moim odczuciu są jedną z najważniejszych imprez targowych w Polsce poświęconych technikom przyrostowym. Pomimo tego, że jedne targi znikają z rynku, jak CEBIT, inne powstają. Targi obejmujące techniki wytwarzania, procesy technologiczne wydają się być póki co formułą, którą trudno będzie zastąpić.

Targi STOM - Targi Kielce - Dni Druku 3D

Ilustracja 1. Dni Druku 3D – Przemysłowa Wiosna 2016

Dynamika rozwoju technik przyrostowych w ostatnich kilku latach powoduje, że Dni Druku 3D w Targach Kielce są dobrą czasoprzestrzenią do obserwacji zmian. Każde kolejne Dni Druku 3D są coraz większe, ale co ważne spełniają bardzo ważną rolę. Dzięki nim propaguje się techniki przyrostowe. Niewystarczająca wiedza, niechęć przed nowym to podobnie jak w przypadku wdrażania automatyzacji główne czynniki spowalniające przemysłowe wykorzystanie na większą skalę. Dni Druku 3D umożliwiają producentom drukarek, materiałów, a także ośrodkom zajmującym się technikami przyrostowymi na wymianę doświadczeń i prezentację osiągnięć.

Dni Druku 3D to wydarzenie które zaczęło swoją historię w kieleckim klubie studenckim „WSPAK”. Współczesne Dni Druku 3D to najważniejsze spotkanie branży w naszej części Europy. Dni Druku 3D towarzyszące do tej pory „Przemysłowej Wiośnie w Targach Kielce” stają się obecnie jednym z ważniejszych elementów tego cyklu wystaw. Organizatorem wydarzenia jest SIT Polska.
Dni Druku 3D podczas Przesyłowej Wiosny w Targach Kielce każdego roku potwierdzają swoją pozycję w branży, gdzie uznawane są za największą tego typu imprezę w Polsce. Z roku na rok gromadzi ona coraz więcej profesjonalnych firm zajmującym się Drukiem 3D. Ekspozycja poprzedniej edycji zajęła cała jedną halę, a najnowocześniejsze rozwiązania prototypowania 3D obejrzało przez trzy dni niemal 12 tysięcy zwiedzających. W targach uczestniczą również przedstawiciele branży skanowania 3d oraz inne podmioty związane z branżą szybkiego prototypowania. Pojawiają się na niej wszyscy znaczący producenci drukarek z Polski oraz dystrybutorzy sprzętu zagranicznego. Z edycji na edycję wydarzenie zyskuje nowych uczestników i zwiększa swój zasięg. Najbliższa edycja będzie na pewno wyjątkowa z uwagi na rozpoczynające się w Polsce kolejne programy finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Wiele podmiotów związanych z przemysłem, edukacją i innymi branżami skierowanymi na wdrażanie nowych technologii, będzie poszukiwało możliwości wdrożenia nowych technologii.

Jako technologowi w przemyśle metalowym i maszynowym szczególnie interesuje mnie druk 3D z metali (ilustracja 2). W przypadku druku 3D z tworzyw sztucznych wytwarzamy komponenty ważne, lecz rzadko kiedy są one odpowiedzialnymi komponentami konstrukcyjnymi dedykowanymi do przenoszenia znacznych obciążeń. Druk 3D z tworzyw sztucznych nadal jest bardzo istotną techniką w szybkim prototypowaniu wspierająca konstruktorów jak i działy martketingu. W przemyśle stosowane są do produkcji komponentów m.in. dla różnego rodzaju systemów szaf suwanych, bez konieczności budowania kosztownych form.

Targi STOM - Targi Kielce - Dni Druku 3D

Ilustracja 2. Przykład wydruku 3D z metali 0 stoisko firmy 3D Lab – STOM 2018.

Druk 3D z metali to także możliwość regeneracji uszkodzonych części, wytwarzanie części zamiennych, czy półfabrykatów dla produkcji jednostkowej.

Bez wątpienia druk 3D jako technika addytywna przyczynia się do zmian w procesach produkcyjnych oraz konstrukcyjnych.

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

YouTubeNadchodzące wydarzenia

Statistics

  • 63 627
  • 7 976 152
  • 732 684
  • 196
%d bloggers like this: