Techniki Wytwarzania i Procesy Technologiczne
Przepychanie oscylacyjne - przepychacze.

Przepychanie oscylacyjne, wprowadzenie. 5/5 (2)


W artykule „Przepychanie oscylacyjne” przedstawiono pokrótce tę technikę wytwarzania w ramach obróbki skrawaniem.

Początkowo można odnieść mylne wrażenie co do przepychania oscylacyjnego, które na wstępie trudno sklasyfikować. Przepychanie oscylacyjne stanowi technikę wytwarzania w ramach obróbki skrawania. Samo określenie przepychanie oscylacyjne wzbudza wątpliwości nomenklaturowe jednak podjęta  prób weryfikacji w podręcznikach nie przyniosła efektu. Z łatwością można ją pomylić z przepychaniem w ujęciu klasycznym lub nawet dłutowaniem.

W tabeli poniżej przedstawiono zestawienie przepychania oscylacyjnego i dłutowania:

Cechy:Przepychanie oscylacyjne:Przeciąganie:Dłutowanie, w tym na CNC:
Efekt obróbki:Wycięcia wielokątne o regularnym przekroju (kwadrat, sześciokąt, zębatych, rowkowanych) w otworach ślepych lub przelotowych. *)Wycięcia wielokątne o przekroju (kwadrat, sześciokąt, zębatych, rowkowanych) w otworach przelotowych, rowki wpustowe.Wycięcia wielokątne o regularnym przekroju (kwadrat, sześciokąt, zębatych, rowkowanych), rowków wpustowych w otworach ślepych lub przelotowych.
Wielkość produkcji:jednostkowa, względnie małoseryjnaseryjna (powyżej 10 tyś. szt.)jednostkowa, względnie małoseryjna
Dokładność wymiarowa:±0,05±0,01÷0,02±0,01÷0,02
Koszt narzędzia:40÷100 EURO plus jednorazowo głowica 400-1300 EURO.1000÷2000 EURO30÷40 EURO, oprawka 140-160 EURO
Siły skrawania:podobne do sił skrawania przy wierceniuznacznezbliżone do przepychania, lecz mniejsze
Zakres obrabianych wymiarów:1 do 40mm szesciokat,
1-25 kwadraty
Zależy od możliwości obrabiarki.Zależy od możliwości obrabiarki oraz narzędzia, w tym jego smukłości.
Zakres głębokości obróbki:1÷45 mmZależy od możliwości obrabiarki.Zależy od możliwości obrabiarki i narzędzia
Twardość obrabianego materiału:do 30 HRCdo 30 HRCmożliwa obróbka materiałów o twardości 45 HRC
Uwagi:otwory przelotowe i nieprzelotoweotwory przelotoweotwory przelotowe i nieprzelotowe

*) W przypadku przepychania zastosowanie odpowiedniego adaptera możliwa jest obróbka profili zewnętrznych o regularnym przekroju (np. zatyczki do otworów wielokątnych).

Przepychanie oscylacyjne posiada pewną niedogodność związaną z odprowadzanie wiórów podczas obróbki. Zaleca się wykonanie otworu wstępnego w celu ułatwienia odprowadzania wiórów ze strefy skrawania. W przypadku otworu ślepego (nieprzelotowego) należy wówczas uwzględnić głębokość na wióry. Podobne rozwiązanie stosuje się przy gwintowaniu otworów nieprzelotowych, gdzie konieczne jest zabezpieczenie przestrzeni na wióry oraz w przypadku gwintownika tzw. nakrój.

Obróbka realizowana jest na większości obrabiarek z obrotowym napędem głównym (tokarka, frezarka, wiertarka, CNC). Narzędzie, określane, mianem przepychacza (ilustracja 1) montowane jest w specjalnej głowicy zapewniającej położenie narzędzia pod kątem względem osi głównej głowicy. W trakcie obróbki głowica wykonuje dwa ruchy robocze:

  • obrotowy wokół osi,
  • posuwowy wgłąb materiału przedmiotu obrabianego.
Przepychanie oscylacyjne - przepychacze.

Ilustracja 1.   Przepychanie oscylacyjne – przepychacze. Fotografia produktowa – MorekTECH dla S.T.M. Systemy i Technologie Mechaniczne Sp. z o.o.

Każde ujęcie porównawcze nie jest jednoznaczne. Wieloczynnikowość powoduje, iż pełne uwzględnienie wszelkich czynników:

  • wielkości narzędzia, jego konstrukcji,
  • mocy napędu głównego obrabiarki,
  • wielkości samej obrabiarki,
  • rodzaju obrabianego materiału

nie jest możliwe i zestawienie ma charakter jedynie poglądowy. Analizy poszczególnych przypadków zadań technologicznych nie muszą spełniać przedstawionych danych. Kwestia możliwości samej obrabiarki, w przypadku przeciągarki jest to jej wielkość, która decyduje o długości (rozmiary narzędzia), co ma wpływ na dobór grubości warstw skrawanych przez poszczególne ostrza przeciągacza, a więc wpływa na konstrukcję przeciągacza. W konsekwencji możliwe do obróbki głębokości otworu również są od tego zależne.

Bardzo istotną kwestią jest wielkość produkcji. Przepychanie oscylacyjne stosowane jest w produkcji jednostkowej (np. specjalizowane śruby imbusowe, które nie są wykonywane obróbką plastyczną, lecz muszą być obrobione poprzez skrawanie), względnie produkcji małoseryjnej. Dłutowanie, w tym przypadku realizowane na obrabiarkach nie będących dłutownicami, obrabiarki CNC lub konwencjonalne tokarki z możliwością mechanicznego ruchu posuwisto-zwrotnego.

Możliwość dłutowania na obrabiarkach CNC (centra frezarskie) w ujęciu obróbki jednostkowej to istotne rozszerzenie możliwości technologicznych. Różne techniki wytwarzania mają różne obszary stosowalności, nie tylko w ujęciu czysto technologicznym, lecz i ilościowym.

Przeciąganie ze względu na koszty samego narzędzia predysponuje tę technikę wytwarzania do obróbki seryjnej, wielkoseryjnej, masowej, tak by koszt drogiego narzędzia był rozłożony korzystanie na wiele sztuk obrobionych przedmiotów.


 

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

YouTube



Nadchodzące wydarzenia

Statistics

  • 44 407
  • 8 542 288
  • 1 505
  • 196