TOOLEX 2018 – detal, oprzyrządowanie i automatyzacja
— 7 października 2018Targi TOOLEX 2018 wraz z Wirtotechnologią to pierwsze targi, podczas których miałem konkretne cele. Po pierwsze była to automatyzacja obrabiarek CNC, po drugie oprzyrządowanie technologiczne z uwzględnieniem omawianych nie dawno baz obróbkowych w obróbce CNC.
Nie mogę nie wspomnieć, iż uczestniczyłem w pracach komisji konkursowej targów TOOLEX 2018 co było ciekawym doświadczeniem. Komisja pracuje na podstawie zgłoszonych wniosków. Od jakiegoś już czasu moje doświadczenie wskazuje, że podczas każdych targów wpadnie mi coś ciekawego w oko. Nie dosłownie oczywiście 🙂 . Zawsze znajdzie się ciekawa konstrukcja albo technologia.
Medal Targów TOOLEX został przyznany antykolizyjnemu systemu firmy GF Machining Solutions, który był zainstalowany w Mill P 500 UD (ilustracja 1)
Dla ciekawych, komisja obejrzała wszystkie zgłoszone obrabiarki, technologie i rozwiązania informatyczne CAM. Decyzje udało się podjąć jednogłośnie. Nie było nacisków i nikt niczego nie sugerował. Jestem bardzo zadowolony z przebiegu naszej pracy. Dziękuję pozostałym członkom komisji. Oczywiście, że widziałem potem rozwiązania, które spokojnie miały szanse na medal ale nie zostały zgłoszone, niestety.
Detal
Dlaczego “detal”? Słowo to stanowi synonim dla “przedmiot obrabiany”. Dlaczego słowo detal oznaczające szczegół konstrukcji, a dokładnie według słownika języka polskiego PWN “niewielka, niezbyt istotna część większej całości”. Skąd zatem detal? Sięgając do języka angielskiego słowo “detail” oznacza “szczegół” i nadal pytanie pozostaje otwarte. Ja się poddałem lecz sam będę używał niezmiennie określenia “przedmiot obrabiany”. Przy omawianiu zaś szczegółów konstrukcyjnych czasami użyję słowa “detal”. Ostatecznie jednak akceptuję już funkcjonowanie słowa “detal” jako synonim przedmiotu w technologii. Pierwszy raz tak miałem, że wszyscy rozmówcy używali słowa detal. Jak znacie, jak ktoś zna, albo ma swoją teorię dlaczego tak popularne stało się słowo “detal” to zachęcam do podzielenia się swoją opinią.
Perełka w oku
Oprócz systemu antykolizyjnego moją uwagę przykuły narzędzia firmy SUMITOMO Electric Hartmetall opracowane do obwiedniowej obróbki powierzchni wałków (ilustracja 2). Narzędzia jak i technologia obróbki została opracowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie przemysłu samochodowego. Celem jest uzyskanie powierzchni na wałku o odpowiedniej chropowatości i o fakturze pozbawionej cech spirali, charakterystycznej dla toczenia. Dzięki temu uzyskuje się skuteczniejszą współpracę powierzchni z uszczelnieniami.
Zwróćmy uwagę na szerokość krawędzi skrawającej. Obróbka należy do obróbek wymagających o zmiennych siłach skrawania. Pomimo pewnych trudności technologia ta jest stosowana. Niestety dostęp do bardziej szczegółowego opisu jest póki co utrudniony.
Optymalizacja procesów technologicznych jest realizowana różnymi metodami. Czy to poprzez automatyzowanie stanowiska obróbkowego, czy to po przez skracanie czasu niezbędnego do uzbrojenia obrabiarki – np. poprzez stosowanie uchwytów trójszczękowych z szybkowymiennymi szczękami.
Oprzyrządowanie technologiczne
Niby proste w swojej idei ale skuteczne, czyli uchwyty trójszczękowe mechaniczne z systemem szybkiej wymiany szczęk. Na targach TOOLEX 2018 były prezentowane na stoisku firmy SCHUNK (ilustracja 3). Jak napisałem powyżej tego typu oprzyrządowanie technologiczne umożliwia skrócenie czasów pomocniczych związanych z obsługą przedmiotu obrabianego oraz czasów pomocnicz0-zakończeniowych związanych z uzbrojeniem obrabiarki.
Ciekawym rozwiązaniem tej samej firmy SCHUNK była płyta (stół) z uchwytami magnetycznymi (ilustracja 4). Zastosowano magnesy trwałe co pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas obróbki przy zaniku zasilania. Stół posiada trzy stałej wysokości podpory do ustalania przedmiotu na płaszczyźnie. Pole magnetyczne wnika maksymalnie do kilku mm wgłąb stalowego przedmiotu obrabianego co powoduje, że narzędzie nie podlega oddziaływaniu elektromagnetycznemu. Sam przedmiot nie ulega namagnesowaniu co nie utrudnia odprowadzaniu wiórów ze strefy obróbkowej.
Automatyzacja obrabiarek CNC
Choć nie pojawia się tak ostentacyjnie jak parę lat temu ale Przemysł 4.0, a nawet 5.0 stanowi jeden z powodów wdrażania automatyzacji, w tym robotyzacji, stanowisk obróbkowych. W warunkach polskich problemem jest odpowiednio wykształcona kadra. Automatyzacja ma szereg zalet ale i jest postrzegana nieco negatywnie w kontekście socjo-społecznym. Na targach Toolex 2018 zaprezentowano kilka interesujących konstrukcji związanych z automatyzacją obrabiarek CNC – ilustracja 5.
Na ilustracji 5 od lewej znajduje się zrobotyzowany kompaktowy system paletowy REXIO – metalTEAM. Po środku zrobotyzowany system dla automatycznej obsługi przedmiotów obrabianych HALTER LoadAssistant®. Obie konstrukcje mogą być z powodzeniem stosowane do automatyzacji tokarskich i frezarskich centrów obróbkowych CNC. Od prawej strony zrobotyzowany magazyn palet z przedmiotami obrabianymi oraz narzędzi firmy FANUC. Układ sterowania firmy FANUC współpracując z magazynem obsługuje tzw. narzędzia siostrzane co umożliwia skrócenie czasów pomocniczych oraz czasów przygotowawczo-zakończeniowych.
Zaawansowane rozwiązanie zaprezentowała firma EROWA, a mianowicie Robot Compact 80 – ilustracja 6.
Automatyzacji obrabiarek CNC poświęcę jeden z kolejnych artykułów. W sumie planuję na podstawie zebranych wstępnych i nieco bardziej szczegółowych informacji opracować kilka artykułów.
Czy było warto? Było.
Leave a reply
You must be logged in to post a comment.