Techniki Wytwarzania i Procesy Technologiczne
targi TOOLEX i Wirtotechnologia 2018

Dlaczego jeżdżę na targi – TOOLEX – Expo Silesia

Dlaczego jeżdżę na targi? Odpowiedź w moim przypadku nie jest krótka, ani prosta, choć pewnie ostatecznie za taką ją uznamy. W sumie dla tego wpisu założyłem kategorie felietonu, ale felieton jest lekki, a odpowiedzi mają być w zasadzie poważne. Wróćmy jednak do tematu. Jak Wam drodzy czytelnicy taka forma nie przypadnie do gustu to więcej jej nie podejmę.

Uczenie się

Dla mnie przede wszystkim to nauka. Tak, tak, nauka. Weryfikacja tego co już wiem i poznawanie nowych zagadnień. Postęp technologiczny nie śpi, trwa non stop. Z jednej strony prowadzenie zajęć ze studentami wymaga bycia na bieżąco w dziedzinie technik wytwarzania. Z drugiej jest to niezbędne do prowadzenia wortali i świadczenia usług doradztwa oraz infobrokerstwa technologicznego. Bez wątpienia każde targi to łowy fotograficzne. Posiadanie własnych zdjęć bardzo ułatwia opracowywanie różnych treści technologicznych, począwszy od krótkich wpisów w mediach społecznościowych po pełnotekstowe artykuły do czasopism branżowych. Na tym wortalu większość zdjęć jest mojego autorstwa. Oczywiście nie jeden raz wykorzystuje dostarczone mi w takim celu fotografie i grafiki. Poza tym lubię robić zdjęcia 🙂 – ilustracje 1 i 2

Ilustracja 1.

Ilustracja 2.

 

Jest jeszcze jeden powód, a mianowicie rozmowy. Po pierwsze ze wszystkimi, z którymi współpracuje, a możliwości spotkania poza w zasadzie ograniczone do minimum. Po drugie zawsze spotykam kogoś interesującego i wnoszącego coś do mojej wiedzy. W ogóle lubię rozmawiać tak jak lubię robić zdjęcia 🙂

Targi TOOLEX i Wirtotechnologia

Współczesne targi to przedsięwzięcie skupiające w jednym miejscu i czasie kilka wydarzeń ze sobą związanych. Podobnie jest z targami w Expo Silesia, a mianowicie: Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX, Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA oraz Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo.

targi TOOLEX i Wirtotechnologia 2018

Targi TOOLEX i Wirtotechnologia w Sosnowcu to pierwsze targi, na które jako MorekTECH zacząłem jeździć regularnie co roku i co roku nie żałuję. Zatem wiąże mnie z nimi pewien sentyment.

Targi to nie tylko część wystawiennicza ale także wykłady i seminaria. W tym roku tematy dotyczą m.in. zasadniczych i minimalnych wymagań dla maszyn, systemu oceny zgodności, nadzoru nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym, innowacyjne technologie w procesie obróbki skrawaniem, nowości w rozwiązaniach projektowo-produkcyjnych SOLIDWORKS i SolidCAM, prezentacje Wystawców: H2O GMBH, MERCATOR, ZP-TEAM i inne wartościowe spotkania, które towarzyszą Targom.

Wirtualna rzeczywistość

Pamiętacie filmy Iron Man? Jarvis umożliwiał w zasadzie trójwymiarowe projektowanie i zarządzanie projektami głównego bohatera 🙂 W tym roku CAMdivision zaprezentuje na swoim stoisku NX Virtual Reality (VR), który jest zintegrowanym narzędziem umożliwiającym w środowisku uruchomienie wirtualnej rzeczywistości przy zastosowaniu gogli VR HTC VIVE – ilustracja 3. Umożliwia ono podgląd modeli 3D oraz pozwala na przeprowadzanie analiz geometrii. Zobaczymy jak to działa 🙂 bo to ciekawe narzędzie.

targi TOOLEX i Wirtotechnologia 2018 - CAMdiviosion - NX - VR

Ilustracja 3.

Ponad 80% informacji zbieramy poprzez zmysł wzroku. Zdolność pracy w środowisku trójwymiarowym to zupełnie inny poziom odczuwania niż 2D z pseudo trójwymiarowym modelowaniem. Myślę, że w przyszłości tego typu narzędzia VR będą miały szerokie zastosowanie w systemach CAD/CAM/CAE.

targi TOOLEX i Wirtotechnologia 2018

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia nas i samych targów. To czego w przyczynach mojego udziału w targach nie wymieniłem to osobisty udział, osobiste rozmowy i możliwość zobaczenia, dotknięcia to formy uczenia się, póki co niezastąpione. VR w rozwiązaniach targowych to bardzo odległe perspektywy.

 

 

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

YouTubeNadchodzące wydarzenia

Statistics

  • 33 848
  • 8 370 831
  • 792 719
  • 196