Technologiczne Przygotowanie Produkcji
toolex i wirtotechnologia 2016

TOOLEX i Wirtotechnologia 2016, relacja z targów

Relacja z minionych (4-6 października 2016 r.) targów TOOLEX i Wirtotechnologia oraz imprez towarzyszących wyjątkowo jako połączenie różnych form, zarówno słowa pisanego jak i filmu na kanale na YouTube – technikiwytwarzania.pl .

W sosnowieckim Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia odbyła się już dziewiąta edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX  i Wirtotechnologia 2016. Tegoroczna ekspozycja podobnie jak w poprzednich latach wypełniła dwie hale, czyli około 15 tys. m2. Udział wzięło 500 Wystawców z 18 krajów, reprezentujących prawie 600 światowych marek. Nie zabrakło wykładów i seminariów dedykowanych specjalistopm, których odbyło się w ramach 10. spotkań. Targi odwiedziło niemal 10 tys. zwiedzających, w tym także ekspertów z branży. Podczas wystawy można było obejrzeć 450 maszyn w ruchu.

toolex i wirtotechnologia 2016

Wejście do sosnowieckiego Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Silesia.

Sama lokalizacja targów TOOLEX i Wirtotechnologia w ośrodku przemysłowym i w bliskości do wielu zainteresowanych podmiotów podnosi rangę tego przedsięwzięcia. Wzorem lat ubiegłych w tym samym terminie odbyły się również Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA, a także Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo. Takie połączenie różnych tematów targowych tworzy doskonałą platformę wymiany informacji, doświadczeń i opinii oraz daje możliwość spotkań i pozyskania zamówień w jednym miejscu i czasie.

Przede wszystkim, w moim osobistym odczuciu, co potwierdzają moi rozmówcy targi TOOLEX i Wirtotechnologia mają ogromny potencjał z paru powodów. Nie są targami dużymi, a więc umożliwiają zainteresowanym rzetelne zapoznanie się z wieloma prezentowanymi ofertami. Po drugie, o czym powyżej napisano, odbywają się w miejscu tradycyjnie związanym z różnymi gałęziami przemysłowymi. Jak podkreśliłem na wstępie relacji z targów w pierwszym odcinku TeWów formuła targów, traktowana już jako tradycyjna, jest dla mnie ich zaletą. Osobiście preferuję możliwość zobaczenia na żywo, dotknięcia, czy odbycia bezpośredniej rozmowy. To dla mnie bardzo ważne.

O mocnej pozycji TOOLEX na targowym rynku świadczy m.in. prestiżowy Honorowy Patronat Ministerstwa Rozwoju, a także liczne grono silnych Patronów – instytucji branżowych i uczelni wyższych, którzy wspierają ich rozwój oraz dbają o aspekt merytoryczny. Prezentacje wystawców uzupełnił bogaty program wydarzeń – m.in. seminarium dotyczące technologii laserowych organizowane przez Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, a także spotkanie poświęcone tematyce olejowej przygotowane przez Polskie Towarzystwo Tribologiczne Oddział Śląski i Politechnikę Śląską. Z kolei przedstawiciele Zakładów Badań i Atestacji „ZETOM” im. Prof. F. Stauba w Katowicach sp. z o.o. podczas przeprowadzonych wykładów oraz konsultacji poruszali tematykę bezpieczeństwa maszyn, systemów oceny zgodności – oznakowania CE oraz zasad wzorcowania przyrządów pomiarowych. Zainteresowaniem cieszyło się również seminarium o innowacyjnych metodach monitoringu, gromadzeniu danych i optymalizacji parametrów procesu obróbki skrawaniem, gdzie uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z technologią tworzenia aplikacji kontroli procesu obróbki skrawaniem i skonfigurować system monitoringu dopasowany do specyfiki własnego procesu.

Jako technolog mogę dodać do zagadnień monitorowania procesów obróbki skrawaniem, że to bardzo ważny obszar i jednocześnie bardzo trudny w skutecznym wdrożeniu. Wynika to przede wszystkim z wieloczynnikowej natury procesu skrawania – zróżnicowanie samych metod obróbkowych, narzędzi, czy kwestii oddziaływań w szeroko rozumianym UOPN. Monitorowanie w trybie on-line nadal pozostaje wyzwaniem i trudno mówić o kompleksowych rozwiązań. Samo wdrożenie to proces czasochłonny co w obliczu przemysłowych potrzeb również stanowi utrudnienie. Oczywiście prowadzone są prace by monitorowania procesu obróbki skrawaniem było coraz bardziej skuteczne, co stanowi odpowiedź na potrzeby przemysłu.

 

Kolejna edycja Targów TOOLEX, WIRTOTECHNOLOGIA i OILexpo odbędą się w Expo Silesia w dniach 3-5 października 2017. To będzie jubileuszowa edycja targów TOOLEX bo X. procestechnologiczny.com.pl oraz cadblog.pl planują… a to wszystko w swoim czasie.

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

YouTubeKategorie

Nadchodzące wydarzenia

 1. STOM-TOOL 2020

  22 września @ 09:00 - 24 września @ 16:00
 2. TOOLEX ExpoSilesia 2020

  29 września @ 09:00 - 1 października @ 16:00
 3. ExpoWELDING – ExpoSilesia 2020

  13 października @ 09:00 - 15 października @ 16:00
 4. XXIII Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL

  14 października @ 09:00 - 16 października @ 16:00
 5. Studia podyplomowe CAD/CAM/CNC

  27 lutego 2021 @ 10:00 - 28 lutego 2021 @ 17:00

Statistics

 • 29 541
 • 5 848 349
 • 292 525
 • 170
%d bloggers like this: