Techniki Wytwarzania i Procesy Technologiczne
stom - tool 2020

STOM-TOOL 2020

Jest taka reklama w radiu kiedy bohaterka lub bohater opowiada o swojej działalności i mówi w pewnym momencie “potem nadszedł rok 2020 i wszystko…’. Pandemia koronawirusa SARS CoV-2, choroba COVID-19 i coraz częściej przedstawiane badania o bardzo poważnych powikłaniach, także u osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo lub prawie bezobjawowo niesłychanie istotnie wpłynęły na nasze codzienne funkcjonowanie. Nie ma chyba branży, która nie zostałaby dotknięta pandemią w ostatnim półroczu, choć są i takie, które przeżywają jakby nową młodość. Trudno to powiedzieć o imprezach targowych. W tej branży niejako musimy odnaleźć się zupełnie na nowo. Wystawcy i zwiedzający żyją w swoistej symbiozie, a szczególne znaczenie odgrywają targi technologiczne zlokalizowane blisko przemysłu.

Dla wystawców bycie na targach ma znaczenie marketingowe i uczestnictwo w targach stanowi znacząca pozycje kosztową. W obecnej sytuacji decyzja o uczestniczeniu w imprezach targowych zależy od zimnej kalkulacji, oszacowania, efektów potencjalnych spotkań względem poniesionych nakładów. Wiele oddziałów zagranicznych koncernów ma ograniczenia narzucone przez swoje centrale. Niewątpliwie strach przed koronawirusem jest uzasadniony, każdy ma do niego prawo. Każdy z nas ma prawo się bać.

Dla zwiedzających uczestniczenie w targach to nierzadko konieczność delegacji lub wykorzystania paru dni urlopu. Decyzja o uczestniczeniu to nie tylko kwestia bezpieczeństwa własnego zdrowia ale to również zimna kalkulacja, czy jako uczestniczący będą miał możliwość zapoznania się ze wszystkim co mnie interesuje.

Dla mnie osobiście targi to możliwość spotkania osób, z którymi trudno się spotkać, pomimo wzajemnych chęci, a na targach jesteśmy w jednym miejscu i czasie. Targi to dla mnie czas medialnych łowów – filmy i zdjęcia są niezbędne w prowadzeniu wortalu. Przez ponad 5 lat prowadzenia wortalu może aż 3 razy dokonałem zakupu zdjęć, a wszystkie pozostałe są albo za zgodą i dzięki uprzejmości podmiotów współpracujących lub w zdecydowanej większości wykonane przeze mnie. W tym roku jednak jestem odcięty od tego własnego źródła. Choć to poważne wyzwanie to jakoś sobie radzę.

STOM-TOOL

XIII Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL

stom - tool 2020

Targi Kielce – STOM 2018

Targi STOM to jedna z dwóch imprez targowych, w których co roku zamierzam uczestniczyć. Nie zawsze te plany udaje się zrealizować. Nie zawsze mogę i nie zawsze jest to zależne wyłącznie ode mnie. Targi STOM to cykl imprez organizowanych pod wspólnym hasłem “Przemysłowa wiosna w Targach Kielce”. W tym roku odbywa się na jesieni co pokazuje determinację organizatorów. Jako organizator w przeszłości różnych przedsięwzięć wiem, że kiedy już coś jest organizowane co roku to nie można sobie w zasadzie pozwolić na to by dana impreza w jednym roku nie odbyła się. Powrót do imprezy po roku przerwy to niemal jak zaczynać od nowa.

Targi Kielce bardzo profesjonalnie podeszły do organizowania imprez i wydarzeń opracowując zasady zarówno dla wystawców jak i zwiedzających.

Spowolnienie gospodarcze jest faktem. Producenci funkcjonują w warunkach nieustającej konkurencji. Podtrzymanie pozycji rynkowej i dalsza ekspansja wymaga nieustającego rozwoju technologicznego. Targi umożliwiają zapoznanie się z różnymi technikami wytwarzania, nowościami, innowacyjnymi rozwiązaniami i metodami obróbkowymi. Pod tym względem targi są jedyne w swoim rodzaju i trudno o jakąś alternatywną formę. Osobiste doświadczenie z daną maszyną technologiczną, czy metodą obróbkową oraz możliwość bezpośredniej rozmowy to najistotniejsze zalety targów technologicznych.

Choć współcześnie coraz częściej stosuje się metody określane mianem “zdalnych” to pomimo pewnych zalet wydają się jedynie rozwiązaniami pośrednimi. Jak już powyżej napisałem bezpośredni kontakt, możliwość dotknięcia, zobaczenia na własne oczy obróbki na maszynie, która nas interesuje to bezcenne możliwości. Uczestnicząc w targach w jednym miejscu i czasie można zapoznać się z wieloma rozwiązaniami konkurencyjnymi. Dzięki temu można dokonać efektywniejszego wyboru i kierunku inwestycji.

W ramach “Przemysłowej wiosny” targom STOM-TOOL towarzyszą inne targi: STOM-BLECH & CUTTING, STOM ROBOTICS, STOM-LASER, SPAWALNICTWO, WIRTOPROCESY, DNI DRUKU 3D, STOM-FIX oraz TEiA (Targi Elektroniki i Automatyki).

stom - tool 2020

STOM – Przemysłowa Wiosna – Dni Druku 3D 2019.

stom - tool 2020

STOM – Przemysłowa Wiosna, BLECH & CUTTING 2018

Czy uda mnie się dotrzeć na targi STOM jeszcze nie wiem… Natomiast choć “Przemysłowa Wiosna” w tym roku odbywa się już na jesieni to w cyklu jesiennych imprez przemysłowych odbędą się także targi pneumatyki, hydrauliki, sterowań i napędów FLUID POWER.

Przemysłowa jesień będzie trwała w najlepsze także od 14 do 16 października. W tym terminie odbędą się jedne z najważniejszych wydarzeń tej branży w Europie Środkowo-Wschodniej – targi METAL 2020. Wydarzenie to, które zyskało miano pomostu między wschodem a zachodem jest kolejną okazją promocji innowacyjnych technologii dla odlewnictwa i możliwości rozmowy z najlepszymi specjalistami. Podczas XXIII Międzynarodowych Targów METAL 2020 odbędą się także II Targi Obróbki Cieplnej Metali HEAT TREATMENT, związane z obróbką cieplną i urządzeń grzejnych, XVI Międzynarodowe Targi Aluminium i Technologii, Materiałów i Produktów Metali Nieżelaznych ALUMINIUM & NONFERMET, podczas których prezentowane będą nowoczesne maszyny i urządzenia wykorzystywane w przemyśle metali nieżelaznych, a także surowce, komponenty i materiały stosowane do procesów metalurgicznych oraz targi RECYKLING, obejmujące recykling wszystkich metali nieżelaznych, szczególnie miedzi, cynku, ołowiu, metali lekkich, metali szlachetnych, krytycznych i innych zawartych w złomach, surowcach wtórnych, odpadowych, półproduktach, ściekach i innych.

 

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kategorie

YouTubeStatistics

  • 46 940
  • 7 014 932
  • 530 693
  • 188
%d bloggers like this: