Techniki Wytwarzania i Procesy Technologiczne
toolex i wirtotechnologia 2017 - relacja

TOOLEX i Wirtotechnologia 2017 – relacja

X edycja targów TOOLEX wraz z towarzyszącymi imprezami Wirtotechnologia i Targami Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo zgromadziła prawie 500 Wystawców z 14 krajów, którzy reprezentowali prawie 600 światowych marek. Wystawcy i Zwiedzający (niemal 10 tyś. osób) mieli do dyspozycji powierzchnię wystawienniczą 15 tyś. m2. Targi to nie tylko możliwość zapoznania się z ofertami towarów i usług Wystawców ale także możliwość udziału w różnego rodzaju seminariach i prelekcjach.

Zdjęcie wyróżniające ten artykuł to fragment stanowiska do pomiaru 3D firmy Alicona, które można wykorzystywać między innymi do weryfikacji wykonania krawędzi skrawającej narzędzia (na zdjęciu frez palcowy).

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby podkreślić wyjątkowość 10. edycji m.in. poprzez wręczenie specjalnych statuetek 10-lecia dla wystawców, którzy od początku wspierali rozwój wydarzenia.

Spacer po targach

Targi w Expo Silesia to targi, które zwiedza się wygodnie i nie ma konieczności poświęcania na to całych dni (ilustracja 1, 2, 3). Swoista kameralność targów stanowi ich ogromną zaletę i m.in. dlatego jestem na nich każdego roku. Ciekawostka związana z Expo Silesia jest taka, że kiedyś była w budynkach, które zajmuje fabryka silników do drobnego sprzętu AGD. Expo Silesia tchnęła nowe życie w opuszczone pomieszczenia. Oczywiście, że mam takie firmy, których stoiska mnie interesują z racji współpracy technologicznej i niejako automatycznie pierwsze kroki kieruję do nich.

 

toolex i wirtotechnologia 2017 - relacja

Ilustracja 1. Stoisko firmy AUTODESK oferujące oprogramowanie CAD i CAM (kiedyś DELCAM), a tuż za nim stoisko firmy GF Machining Solutions.

toolex i wirtotechnologia 2017 - relacja

Ilustracja 2. Stoisko firmy CAMdivision – NX CAD/CAM. Prezentowany samochód Maserati Levante został zaprojektowany w NX CAD.

toolex i wirtotechnologia 2017 - relacja

Ilustracja 3. Stoisko firmy Kipp – oprzyrządowanie technologiczne.

Ciekawostki technologiczne

Podczas X edycji targów TOOLEX plnowałem przyznać własne wyróżnienia, choćby tylko na łamach tego wortalu. Jednak po przejściu całych targów doszedłem do wniosku, iż próba wyróżnienia za stoisko na targach wymaga chyba zespołu i dobrego opracowania kryteriów według, których mogłem to zrobić. Ostatecznie skupiłem się na ciekawostkach technologicznych, z których dwie zwróciły moją uwagę.

System wizyjny firmy PILZ

Pierwsza to wizyjny system firmy PILZ zastępujący kurtyny i bariery świetlne na stanowisku obróbkowym (ilustracja 4). Powodem opracowanie tej metody zabezpieczania stanowisk obróbkowych było zapotrzebowanie jednej z firm z branży samochodowej. Przedmiot obrabiany wprowadzany do przestrzeni obróbkowej i wyjmowany z niej był za pomocą wózka widłowego. Operowanie wózkiem widłowym było przyczyną wielu uszkodzeń systemu zabezpieczeń. System wizyjny był prezentowany z obrabiarką HAAS w ramach stoiska firmy Abplanalp.

toolex i wirtotechnologia 2017 - relacja

Ilustracja 4. System wizyjny firmy PILZ w centrum frezarskim CNC HAAS na stoisku firmy Abplanalp. W lewym górnym rogu wizualizacja na żywo stref bezpieczeństwa.

Frezy EMUGE-FRANKEN

Spośród narzędzi moją uwagę przykuły frezy Fiber-Cut firmy EMUGE-FRANKEN dedykowane do obróbki wykańczającej materiałów kompozytowych – CFRP, GFRP i AFRP (ilustracja w galerii poniżej). Efektywność obróbki ma zapewnić m.in. geometria ostrzy frezów oraz różne oferowane pokrycia (Zr lub diament).

Oprogramowanie – Tool Costing

Firma CAMdivision oferuje ciekawe oprogramowanie Tool Costing przeznaczone do parametrycznego obliczania kosztów oprzyrządowania wykonywanego różnymi różnymi technologiami (m.in. formowanie wtryskowe, odlewanie wysokociśnieniowe, tłoczenie wielotaktowe, cięcie laserowe). Podstawą wyceny jest model 3D projektu. W pierwszym kroku wybiera się rodzaj technologii oprzyrządowania. W następnym analizie podlega geometria modelu 3D. Trzeci krok w procedurze to analiza na podstawie profili referencyjnych dla danych technologii z uwzględnieniem lokalizacji. W kroku czwartym uzyskuje się raport z kosztorysem oprzyrządowania.

Projektowanie oprzyrządowania i jego wycena stanowią jedno z trudniejszych zadań stawianych zarówno przed konstruktorem jak i technologiem. Możliwość oszacowania kosztów z akceptowalnie dużą pewnością trafności takiej wyceny stanowi istotne wsparcie w ramach technologicznego przygotowania produkcji.

Laser P – GF Machining Solutions

Technika laserowego teksturowania oraz grawerowania (ilustracja 5) stanowi bardzo ciekawą technologię zastępującą trawienie fotochemiczne, umożliwiającą znakowanie na powierzchniach trudnodostępnych, kształtowanie powierzchni (tekstura, chropowatość). Technika ta umożliwia nanoszenie tzw. hologramów na powierzchnię formy, które włącznie z kolorami zostaną odwzorowane na powierzchni wypraski. Obrabiarki z rodziny Laser P firmy GF Machining Solutions stanowią zaawansowane maszyny technologiczne.

toolex i wirtotechnologia 2017 - relacja

Ilustracja 5. Przykład grawerowania na obrabiarce Laser P firmy GF Machining Solutions.

Techniki wytwarzania

Na targach technologicznych takich jak TOOLEX można zapoznać się z różnymi metodami obróbki i technikami wytwarzania. Ilustracja 6 przedstawia 5-osiowe centrum frezarskie CNC firmy HURCO, jedno z wielu prezentowanych podczas targów TOOLEX. Obróbka 5-osiowa jest już powszechnie stosowana choć stanowi nadal technologiczne wyzwanie. Zdolności tego rodzaju obróbki stanowią efekt jakościowego postępu technologicznego nie tylko w zakresie obrabiarek ale także programów i systemów CAD/CAM.

toolex i wirtotechnologia 2017 - relacja

Ilustracja 6. Centrum frezarskie CNC firmy HURCO .

Na ilustracji 7 pokazano wibrator kołowy firmy Avalon Finishing Systems, które wykorzystywane są obróbek wykańczających (przede wszystkim oczyszczania, gratowania, dogładzania, polerowania). Tego typu obróbki są wykorzystywane niezależnie od skali produkcji, choć sprawdzają się głównie w produkcji seryjnej i masowej.

Urządzenia tego typu wykorzystują interakcję dwóch ruchów składowych: wynikających z drgań oraz ruchu obrotowego. Obróbka wymaga dobrania odpowiedniego rodzaju ścierniwa, płynu wspomagającego oraz wyznaczenia parametrów obróbkowych.

Ilustracja 8 to przykład modułowego centrum tokarskiego wyposażonego w ładowarkę portalową, wielowrzecionowego umożliwiającego obróbkę jednoczesną więcej niż jednego przedmiotu obrabianego. Producentem obrabiarki jest japońska firma TAKISAWA, a zaprezentowano ją na stoisku firmy WBM Obrabiarki Sp. z o.o.

toolex i wirtotechnologia 2017 - relacja

Ilustracja 8. Modułowe centrum tokarskie z wysokowydajną ładowarką portalową – Takisawa – stoisko firmy WBM Obrabiarki Sp. z o.o.

Rzadko podejmuje się zagadnienia tego typu obrabiarek przeznaczonych do seryjnej obróbki. Modułowa budowa umożliwia elastyczniejsze dopasowanie do potrzeb użytkownika. Zmieniający się charakter produkcji na jednostkową o coraz wyższym stopniu kastomizacji produktów finalnych powoduje, że tego typu obrabiarki powinny umożliwiać akceptowalne technicznie i ekonomicznie przezbrojenie do obróbki innego przedmiotu.

Starcie Szlifierzy

Bardzo ciekawym wydarzeniem podczas targów TOOLEX było „Starcie Szlifierzy”, czyli pierwsze w Polsce zawody w szlifowaniu, które powstały z myślą o grupie zawodowej szlifierzy. Wydarzenie to stanowiło także platformę wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów w branży oraz świetną okazję do przetestowania materiałów ściernych.

Podsumowanie

W zakresie seminariów na szczególną uwagę zasługuje to dotyczące „Zasadniczych i minimalnych wymagań dla maszyn nowych, modernizowanych oraz już użytkowanych przez pracowników podczas pracy wg dyrektyw europejskich 2006/42/WE i 2009/104/WE” prowadzone przez przedstawicieli Zakładów Badań i Atestacji „ZETOM” im. Prof. F. Stauba w Katowicach sp. z o.o. Zainteresowaniem cieszyły się również wykłady, takie jak: „Ekonomiczne przetwarzanie emulsji smarno – chłodzących i wód płuczących i ponowne wprowadzanie destylatu do obiegu produkcyjnego”, „Narzędzia Baryłkowe – realna optymalizacja czasu obróbki” – organizator: CAM Technology Sp. z o.o. czy „Technologia mycia w przemyśle obróbczym” – organizator: GT85 Polska.

Galeria 23 zdjęć z targów TOOLEX

Podczas uroczystej Gali wręczono medale i wyróżnienia przyznane w konkursie na najlepsze produkty prezentowane przez Wystawców tegorocznych Targów. I tak, medal za „serię urządzeń myjących TARRA COMPACT z modelami 100, 200 i 400 w różnych konfiguracjach” otrzymała firma GT85 sp. z o. o. Natomiast Instytutowi Zaawansowanych Technologii Wytwarzania Komisja Konkursowa przyznała medal Expo Silesia za „sposób wygładzania powierzchni elementów funkcjonalnych wykonywanych metodami przyrostowymi”.

Przyznano również 4 wyróżnienia dla produktów zgłoszonych do konkursu, które powędrowały do: VOLLMER POLSKA Sp. z o.o., OSG POLAND Sp. z o.o.,  MMT sp. z o.o. oraz SUMITOMO ELECTRIC Hartmetall GmbH. Natomiast medal Expo Silesia za najciekawszy sposób prezentacji podczas TOOLEX-u otrzymała firma TBI TECHNOLOGY sp. z o.o. Organizatorzy wręczyli również pamiątkowe statuetki wystawcom obchodzącym w tym roku swoje okrągłe jubileusze działalności oraz wspomniane już wcześniej – statuetki 10-lecia TOOLEX-u. Na zakończenie Gali Zarząd Expo Silesia zaprosił wszystkich uczestników uroczystości na jubileuszowy tort.

 

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Kategorie

YouTube



Nadchodzące wydarzenia

Statistics

  • 40 701
  • 8 466 525
  • 811 458
  • 196