Centrum Innowacyjnych Wdrożeń, relacja
— 3 czerwca 2016W dniu 29 kwietnia tego roku odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Innowacyjnych Wdrożeń na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Inicjatywa trzech firm Delcam (Autodesk), DMG MORI oraz HEINDENHAIN doprowadziła do uruchomienia programu Centrów Innowacyjnych Wdrożeń.
Centrum Innowacyjnych Wdrożeń ma na celu wspierać Uczelnie Techniczne w obszarze praktycznego kształcenia wykwalifikowanych specjalistów dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Kluczowe jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii pochodzących z DMG MORI, Heidenhain oraz Delcam (Autodesk). Wieloletnie doświadczenie pracowników tych firm predysponuje ich do takich działań.
Kształcenie oraz doskonalenie operatorów obrabiarek oraz inżynierów technologów z punktu widzenia pracodawców jest konieczne. Zatrudniając pracownika oczekuje się jak najszybszego osiągnięcia przez niego stanu umiejętności podpartych wiedzą, w którym jego działania przynoszą korzyści firmie. To uzależnione jest przede wszystkim o dotychczasowego wykształcenia oraz predyspozycji samego pracownika.
Dojazd do Bydgoszczy to była dla mnie przyjemność, może nie techniczna, ze względu na środek transportu, ale ze względu i możliwości spotkania przyjaciół jak i odwiedzenia, już w Toruniu, mojej rodziny. Relacja z tego otwarcia miała być jednym z pierwszych reporterskich wyzwań. Na uroczystość otwarcia przybyło wielu gości.
Podczas otwarcia można było zapoznać się z historią, działalnością oraz ofertą firm inicjatorów CIW. Goście mogli obejrzeć kilka pokazów obróbek, prezentacji narzędzi (SANDVIK) oraz systemu automatyzacji stanowiska obróbkowego (robot przemysłowy, magazyn palet – firma EROWA). Wszystkie pokazy na stanowiskach obróbkowych były profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone.
Zastosowane najnowocześniejsze przemysłowe rozwiązania pozwalają szkolącym lub doskonalącym się operatorom i inżynierom na wyrabianie odmiennego spojrzenia zarówno na organizację jak i przebieg procesów technologicznych. Takie podejście jest konieczne do realizacji celu podtrzymania i poprawy konkurencyjności na rynku.
Firma EROWA dostarcza nie tylko systemy paletowe w ramach automatyzacji stanowisk obróbkowych, ale także oprzyrządowanie technologiczne, które odgrywa ważną rolę w procesie technologicznym.
Czas przyniesie potwierdzenie słuszności powoływania CIW. Niewątpliwie tego typu przedsięwzięcia, które w zakresie edukacyjnym stawiają przede wszystkim na aspekt praktyczny są działaniami nad wyraz wskazanymi. Postęp technologiczny, czy to o charakterze nowości w technikach wytwarzania, czy też jakościowym powoduje, że tylko pozornie w zakresie obróbki skrawaniem niewiele się zmienia. W konsekwencji doskonalenie własnych umiejętności i związanej z tym wiedzy jest naturalną odpowiedzią na zmieniające się uwarunkowania wokółprodukcyjne.
Centrum Innowacyjnych Wdrożeń – ocelowo ma powstać aż 7 CIW na terenie całej Polski. To chyba jedna z najodważniejszych wspólnie podjętych inicjatyw w takim zakresie przez wymienione powyżej firmy.
Leave a reply
You must be logged in to post a comment.