Technologiczne Przygotowanie Produkcji
centrum innowacyjnych wdrożeń - otwarcie

Centrum Innowacyjnych Wdrożeń, relacja

W dniu 29 kwietnia tego roku odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Innowacyjnych Wdrożeń na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Inicjatywa trzech firm Delcam (Autodesk), DMG MORI oraz HEINDENHAIN doprowadziła do uruchomienia programu Centrów Innowacyjnych Wdrożeń.

Centrum Innowacyjnych Wdrożeń ma na celu wspierać Uczelnie Techniczne w obszarze praktycznego kształcenia wykwalifikowanych specjalistów dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Kluczowe jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii pochodzących z DMG MORI, Heidenhain oraz Delcam (Autodesk). Wieloletnie doświadczenie pracowników tych firm predysponuje ich do takich działań.

Kształcenie oraz doskonalenie operatorów obrabiarek oraz inżynierów technologów z punktu widzenia pracodawców jest konieczne. Zatrudniając pracownika oczekuje się jak najszybszego osiągnięcia przez niego stanu umiejętności podpartych wiedzą, w którym jego działania przynoszą korzyści firmie. To uzależnione jest przede wszystkim o dotychczasowego wykształcenia oraz predyspozycji samego pracownika.

Dojazd do Bydgoszczy to była dla mnie przyjemność, może nie techniczna, ze względu na środek transportu, ale ze względu i możliwości spotkania przyjaciół jak i odwiedzenia, już w Toruniu, mojej rodziny. Relacja z tego otwarcia miała być jednym z pierwszych reporterskich wyzwań. Na uroczystość otwarcia przybyło wielu gości.

centrum innowacyjnych wdrożeń - otwarcie

Goście podczas wystąpień przedstawicieli władz miasta Bydgoszczy, Uniwersytetu oraz firm Delcam, DMG MORI oraz HEIDENHAIN.

centrum innowacyjnych wdrożeń - otwarcie

Przedstawiciele władz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, władz Bydgoszczy oraz firm Delcam, Heidenhain oraz DMG MORI.

Podczas otwarcia można było zapoznać się z historią, działalnością oraz ofertą firm inicjatorów CIW. Goście mogli obejrzeć kilka pokazów obróbek, prezentacji narzędzi (SANDVIK) oraz systemu automatyzacji stanowiska obróbkowego (robot przemysłowy, magazyn palet – firma EROWA). Wszystkie pokazy na stanowiskach obróbkowych były profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone.

Zastosowane najnowocześniejsze przemysłowe rozwiązania pozwalają szkolącym lub doskonalącym się operatorom i inżynierom na wyrabianie odmiennego spojrzenia zarówno na organizację jak i przebieg procesów technologicznych. Takie podejście jest konieczne do realizacji celu podtrzymania i poprawy konkurencyjności na rynku.

Firma EROWA dostarcza nie tylko systemy paletowe w ramach automatyzacji stanowisk obróbkowych, ale także oprzyrządowanie technologiczne, które odgrywa ważną rolę w procesie technologicznym.

Czas przyniesie potwierdzenie słuszności powoływania CIW. Niewątpliwie tego typu przedsięwzięcia, które w zakresie edukacyjnym stawiają przede wszystkim na aspekt praktyczny są działaniami nad wyraz wskazanymi. Postęp technologiczny, czy to o charakterze nowości w technikach wytwarzania, czy też jakościowym powoduje, że tylko pozornie w zakresie obróbki skrawaniem niewiele się zmienia. W konsekwencji doskonalenie własnych umiejętności i związanej z tym wiedzy jest naturalną odpowiedzią na zmieniające się uwarunkowania wokółprodukcyjne.

Centrum Innowacyjnych Wdrożeń – ocelowo ma powstać aż 7 CIW na terenie całej Polski. To chyba jedna z najodważniejszych wspólnie podjętych inicjatyw w takim zakresie przez wymienione powyżej firmy.

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

YouTubeKategorie

Nadchodzące wydarzenia

 1. STOM-TOOL 2020

  22 września @ 09:00 - 24 września @ 16:00
 2. TOOLEX ExpoSilesia 2020

  29 września @ 09:00 - 1 października @ 16:00
 3. ExpoWELDING – ExpoSilesia 2020

  13 października @ 09:00 - 15 października @ 16:00
 4. XXIII Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL

  14 października @ 09:00 - 16 października @ 16:00
 5. Studia podyplomowe CAD/CAM/CNC

  27 lutego 2021 @ 10:00 - 28 lutego 2021 @ 17:00

Statistics

 • 29 548
 • 5 848 356
 • 292 525
 • 170
%d bloggers like this: