Technologiczne Przygotowanie Produkcji
mazak, hybrydowe obrabiarki wielozadaniowe

MAZAK: nowe hybrydowe obrabiarki wielozadaniowe 5/5 (1)

W przypadku firmy MAZAK określenie obrabiarka hybrydowa oznacza obrabiarki wielozadaniowe.  Przykładem jest nowa obrabiarka VARIAXIS j-600/5X AM stanowiąca najnowszy model w rodzinie hybrydowych maszyn wielozadaniowych firmy Yamazaki Mazak (ilustracja 1).

VARIAXIS j-600/5X AM umożliwia producentom szybkie i bezproblemowe addytywne wytworzenie kształtu części (druk 3D), a następnie precyzyjną obróbkę subtrakcyjną (obróbka skrawaniem) w ramach tej samej konfiguracji maszyny.

mazak, hybrydowe obrabiarki wielozadaniowe

Ilustracja 1. VARIAXIS j-600/5X AM to 5-osiowe pionowe centrum obróbkowe wyposażone w głowicę do szybkiego wytwarzania addytywnego.

Obróbka hybrydowa umożliwia istotne skrócenie całkowitego czasu obróbki, bardziej efektywne wykorzystanie materiałów, a także ograniczenie czasu potrzebnego na ich przygotowanie, np. kucie lub odlewanie. Ponadto jedną z największych zalet technologii addytywnej firmy Mazak jest możliwość nakładania różnych materiałów na podłoże. W ten sposób użytkownicy obrabiarek mogą wytwarzać komponenty, jakich wcześniej nie dało się zrealizować — poprzez powlekanie części lub nakładanie drugiego materiału na pierwotną część.

Obrabiarki wielozadaniowe pozwalają uzyskać znaczącą redukcję czasu produkcji, a w cały proces zaangażowana jest mniejsza liczba maszyn i operatorów. Istotną dodatkową korzyścią jest możliwość wykonywania operacji o charakterze naprawczym na częściach o dużej wartości.

VARIAXIS j-600/5X AM to 5-osiowe pionowe centrum obróbkowe wyposażone w głowicę Wire-Arc do szybkiego wytwarzania addytywnego (druk 3D).

Druk 3D

Głowica typu Wire-Arc do wytwarzania addytywnego jest zamontowana na koniku maszyny i nakłada kolejne warstwy materiału, budując trójwymiarowe detale o prawie ostatecznym kształcie (NNT, near-net-shape). System szybko nakłada materiał dzięki wykorzystaniu drutu, a nie metalowego proszku.

Obróbka ubytkowa

Obrabiarka osiąga wysoką dokładność i wydajność za sprawą głównego wrzeciona o prędkości obrotowej 12 000 obr./min i szerokiemu zakresowi obrotu osi B (od +90° do -120°). Konstrukcja maszyny charakteryzuje się wysoką sztywnością i dokładnością. Na wszystkich osiach liniowych stosowane są liniowe prowadnice rolkowe, a na obu osiach obrotowych — przekładnie rolkowo-krzywkowe.

Układ sterowania CNC

Za sprawą SmoothX — najszybszego na świecie systemu CNC — maszynę VARIAXIS można łatwo programować zarówno w zakresie automatyzacji obróbki, jak i zgrzewania. Obrabiarki wielozadaniowe takie jak model j-600/5X AM doskonale sprawdzają się w wielu różnych zastosowaniach, m.in. w produkcji i naprawie śrub części okrętowych, form, matryc i elementów instalacji wiertniczych.

Z myślą o optymalnym współdziałaniu z coraz powszechniej stosowanymi platformami Przemysłu 4.0 wszystkie maszyny firmy Mazak do wytwarzania addytywnego są przygotowane do łatwej integracji z obecnymi i przyszłymi inteligentnymi systemami zarządzania produkcją. Maszyny firmy Mazak do wytwarzania addytywnego działające w oparciu o system SmoothX CNC mogą być objęte monitorowaniem i analizą produkcji w czasie rzeczywistym, a sprzężenie tych funkcji z udoskonalonymi mechanizmami planowania prowadzi do skrócenia czasu produkcji, obniżenia niezbędnego poziomu zapasów w procesie produkcyjnym i redukcji pośrednich kosztów robocizny.

O efektywności wdrożenia hybrydowych obrabiarek wielozadaniowych decyduje ich bezawaryjność i efektywność. Hybrydowe obrabiarki wielozadaniowe, takie jak VARIAXIS j-600/5X AM to maszyny technologiczne łączące przeciwstawne ideologicznie technologie. Bez wątpienia VARIAXIS j-600/5X AM to obrabiarka wyznaczający trend w swojej dziedzinie.

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

YouTubeKategorie

%d bloggers like this: