Technologiczne Przygotowanie Produkcji
mikron mill P 500 U i 800 U - obrabiarki wielofunkcyjne

Mikron Mill P 500/800 U – obrabiarki wielofunkcyjne

Mikron Mill P 500/800 U to obrabiarki wielofunkcyjne, które wpisują się w potrzeby współczesnego przemysłu. Obrabiarki uniwersalne wielofunkcyjne zapewniają niskie koszty eksploatacyjne, wysoką wydajność i wysoką jakość obróbki. Uniwersalność i wielofunkcyjność takich obrabiarek umożliwia ich zastosowanie do obróbki form i matryc, a także w aplikacjach produkcyjnych (np. części lotnicze i maszynowe). Współczesny charakter produkcji małoseryjnej i jednostkowej wymaga wysokiej elastyczności od środków produkcji. Przykładem takich obrabiarek są Mikron Mill P 500 U i Mikron Mill P 800 U, 5-osiowe centra obróbkowe CNC z opcją toczenia firmy GF Machining Solutions (ilustracja 1).

mikron mill P 500 U i 800 U - obrabiarki wielofunkcyjne

Ilustracja 1. Mikron Mill P 500 UD

Korpusy tych obrabiarek z racji zwartej konstrukcji cechują się wysoką sztywnością. Dodatkowo symetryczny stół uchylno-obrotowy (ilustracja 2)wyposażony jest w napęd bezpośredni, a oś Y wyposażona jest w dwa napędy.

mikron mill P 500 U i 800 U - obrabiarki wielofunkcyjne

lustracja 2. Symetryczny stół uchylno-obrotowy wyposażony w napęd bezpośredni – Mikron Mill P 500 UD

Konstruktorzy skupili się na uzyskaniu jak najlepszych cech z punktu widzenia zadań technologicznych. Zwarta budowa obrabiarek z rodziny Mikron Mill P wymaga niewielkiej powierzchni użytkowej do instalacji. Dostęp do przestrzeni obróbkowej jest zarówno od czoła jak i od tyłu. Takie rozwiązania istotnie ułatwia wdrożenie automatyzacji, w tym robotyzacji stanowiska obróbkowego, magazyny palet. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie robota przemysłowego i zachowanie swobodnego dostępu do przestrzeni obróbkowej dla operatora. Obie te cechy zdecydowanie ułatwiają budowanie zautomatyzowanych gniazd obróbkowych.

Konstrukcja

Zwarta konstrukcja przyczynia się do lepszego zachowania stabilności procesu skrawania (lepsza redukcja drgań). Konstrukcja obrabiarek bazuje na symetrii. W korpusie zastosowano wodny system chłodzenia dla minimalizowania wpływu odkształceń cieplnych. Z jednej strony zwarta konstrukcja, zajmująca niewielką powierzchnię, a z drugiej względnie duża przestrzeń obróbkowa. W zależności od konfiguracji masa przedmiotu obrabianego może wynosić nawet 800 kg.

Napęd główny to elektrowrzeciona Step-Tec, które zapewniają właściwą charakterystykę zakres prędkości obrotowych i mocy. Napęd główny jest wyposażony w moduł ochrony przed skutkami kolizji – MSP (ang. Machine and Spindle Protection). Ilustracja 3 (dzięki uprzejmości GF Machining Solutions Sp. z o.o.) pokazuje efekt testowej obróbki przedmiotu podczas której spowodowano 200 kolizji!!! Moduł MSP jest sprawdzonym rozwiązaniem przyczyniającym się do ograniczania kosztów obróbki.

mikron mill P 500 U i 800 U - obrabiarki wielofunkcyjne

Ilustracja 3. Przedmiot wykonany w ramach testowej obróbki z 200 kolizjami – efektywność moduły MSP.

Trzeba pamiętać, iż kolizje wrzeciona, narzędzia i oprawki narzędziowej z elementami obrabiarki oraz oprzyrządowania technologicznego (uchwyt obróbkowy) mają miejsce przede wszystkim w trakcie pierwszych uruchomień programów obróbkowych NC. Moduł MSP dział we wszystkich osiach, lecz jego pewnym ograniczeniem jest maksymalna prędkość posuwu (12 m/min) i prędkość obrotowa napędu głównego nie większa niż 20.000 obr/min.

Standardowo w obrabiarkach firmy GF Machining Solutions stosowane układy sterowania firm Heidenhain i Siemens według potrzeb użytkownika.

Zastosowania i automatyzacja

Obrabiarki Mikron Mill 500 U i 800 U opracowano jako konstrukcje ewolucyjne wykorzystując dotychczasowe doświadczenie. Wdrożenie możliwości toczenia bez wątpienia poszerza zdolności obróbkowe. Skróceniu ulegają czasy przygotowawczo-zakończeniowe. Jedno ustalenie i zamocowanie dla frezowania i toczenia niewątpliwie wspiera uzyskiwanie wysokiej dokładności obróbki przedmiotu (dokładność wymiarów geometrycznych) oraz chropowatości powierzchni obrobionych.

Najważniejszymi obszarami wykorzystania obrabiarek Mikron Mill U 500 i 800 U są:

 • obróbka matryc i form na potrzeby przemysłu samochodowego oraz urządzeń i przedmiotów dla gospodarstw domowych (w tym AGD);
 • komponenty dla przemysłu maszynowego, lotniczego oraz energetycznego.

Przedstawiane obrabiarki Mikron Mill 500 U i 800 U realizują obróbkę z parametrami konwencjonalnymi oraz obróbki szybkościowe, w tym obróbkę wysokowydajną.

Uchylno-obrotowy stół roboczy może być skonfigurowany zgodnie z potrzebami użytkownika (gniazdo wybranego systemu paletowego, np. System 3R, albo posiadać system bazująco-mocujący czy stół z rowkami teowymi).

Mikron Mill P – Smart Machine

Firma GF Machining Solutions poprzez dobór układów sterowania oraz innych rozwiązań elektronicznych i elektrotechnicznych czyni swoje obrabiarki gotowymi dla Przemysłu 4.0, dla internetu rzeczy. Przede wszystkim jednak obrabiarki wyposażone w rozwiązania Smart Machine (inteligentne moduły), które według danych producenta obrabiarek:

 • przyczyniają się do zwiększenia wydajności o 250% m.in. poprzez konstrukcję ułatwiającą integrację z rozwiązaniami automatyzacji w tym robotyzacji stanowiska obróbkowego;
 • zmniejszają czas czynności eksploatacyjno-serwisowych aż o 98%;
 • pozwalają na precyzyjną obróbkę z dokładnością ±2 μm – układ chłodzenia korpusu i symetryczność konstrukcji;
 • umożliwiają dynamiczną obróbkę (do 1,7 g) przedmiotu obrabianego o masie do 800 kg i średnicy maksymalnej do 860 mm na stole uchylno-obrotowym.

Obrabiarki firmy GF Machinig Solutions Mikron Mill 500 U i Mikron Mill 800 U stanowią bardzo dobry przykład nowoczesnej wielozadaniowej konstrukcji maszyn technologicznych o dużej elastyczności konfiguracyjnej, a tym samym o szerokich możliwościach technologicznych.

About author

morek

Rocznik 1973. W 1993 skończyłem Technikum Elektryczne Nr 1. W 1998 roku Wydział Mechaniczny Technologiczny i Automatyzacji (obecnie WIP) PW. 1997-2000 konstruktor narzędzi skrawających w F.W.P. VIS S.A. 2004. Doktorat z technologii kół zębatych. Technologie wytwarzania i procesy technologiczne to moja pasja.

Related Articles

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

YouTube


Kategorie

Nadchodzące wydarzenia

 1. greenPower Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej

  Maj 14 - Maj 16
 2. ITM POLSKA na drodze do Przemysłu 4.0

  Czerwiec 4 - Czerwiec 7
 3. MSPO

  Wrzesień 3 - Wrzesień 6
 4. TOOLEX

  Październik 1 - Październik 3
 5. Maintenance

  Październik 2 - Październik 3