
Tuleja – proces technologiczny, wprowadzenie
— 29 października 2015
TEWY 5/2015 (5) w.1, Tuleja – proces technologiczny, wprowadzenie 1.42 MB 4304 downloads
Tuleja – proces technologiczny, wprowadzenie. ...W trakcie studiów, następnie pracując w F.W.P. VIS S.A. w zasadzie nie było innej dokumentacji niż papierowa. Wdrażanie programu CAD było w trakcie. Dziś systemy PLM i PDM (ang. Product Lifecycle Management i Product Design Management) umożliwiają istotne usprawnienie w zarządzaniu produkcją, w tym m.in. syntezą, przepływem, aktualizacją dokumentacji technologicznej – jako jeden z elementów całego systemu.
Jednoczesne funkcjonowanie dokumentacji papierowej i elektronicznej jest niezwykle nieefektywne, tym bardziej im bardziej są równoległe. Wprowadzanie zmian w dokumentacji papierowej nie jest procesem szybkim. Wiąże się to z określoną procedurą, w której konieczne jest zweryfikowanie zmian i ich zatwierdzenie. To oznacza czasochłonny obieg dokumentacji. Problemem tu są zmiany bez jakiejkolwiek autoryzacji. Integracja obu form jest trudna i nieefektywna. Postęp technologiczny, jak choćby obrabiarki CNC, wymusza wykorzystanie cyfrowych modeli 3D i tym samym programów CAD. Kiedyś systemy CAD zastępowały deski kreślarskie, a dokumentacja nadal była papierowa.
Dostępne w systemach PLM funkcje zarządzania dokumentami i ich treścią pozwalają zarządzać dokumentami i publikacjami technicznymi w tym samym systemie zarządzania cyklem życia produktu wraz z wszystkimi innymi informacji dotyczących produktu. Twórcy dokumentacji i treści mają bezpośredni dostęp do informacji o produkcie podczas jego rozwoju, i mogą pracować zgodnie. Nie jest możliwe wprowadzenie zmian poza systemem. Można na bieżąco aktualizować projekt produktu oraz dokumentację zgodnie ze zmianami, by skrócić czas i zmniejszyć koszt przygotowania dokumentacji, poprawiając tym samym jakość oraz produkt końcowy.
Dydaktycznie, pojęciowo opanowanie sporządzania klasycznej dokumentacji technologicznej 2D nadal jest umiejętnością potrzebną. Forma jej generowania i zarządzania uległa zmianie. Jednak system zapisu 2D ma również zalety w zakresie przedstawiania niezbędnych informacji. To się zmienia i systemy CAD/CAM coraz częściej oferują zaawansowane opcje opisu właściwości powierzchni (chropowatość, tolerancje wymiarów geometrycznych).
Według Business Standards Institute:
- 47% nie przyznania przez ISO certyfikatu ISO dla zakładów i firm wynika ze złej kontroli nad dokumentacją.
- Około 3-7% danych technicznych traconych jest bezpowrotnie każdego roku z powodu zagubienia dokumentacji inżynieryjnej
CIMdata podaje, iż 20% czasu inżynierowie i technolodzy spędzają na szukaniu właściwej wersji dokumentacji produktu.
Symbole technologiczne w dokumentacji technologicznej
Dokumentacja technologiczna podobnie nieco jak dokumentacja konstrukcyjna wykorzystuje rysunek techniczny oraz dedykowane symbole technologiczne w celu jednoznacznego opisania procesu technologicznego. W tabelach od 1 do 5 przedstawiono tego typu symbole i powiązane objaśnienia. Tabele zostały przygotowane na podstawie wycofanej już normy: PN-83/M-01152. W ramach uproszczonej marszruty technologicznej, szkicu technologicznego w karcie instrukcyjnej stosowanie poniższych symboli jest istotne.
Tabela 1. Symbole – oznaczenie podpór.
Tabela 2. Symbole – dociski / siły mocowania na rysunku technologicznym.
Tabela 3. Symbole – uchwyty- siły mocowania na rysunku technologicznym.
Tabela 4. Symbole i charakter działania/ustawiania powierzchni roboczych oprzyrządowania technologicznego.
Tabela 5. Symbole zabieraków i stołu magnetycznego.
Tuleja – Proce technologiczny
Za przykład do analizy wybrano dydaktyczny projekt części klasy tuleja (ilustracja 1), czysto hipotetyczny, w którym wnikliwi obserwatorzy zapewne dostrzegą niejasności. Celem takiego wyboru jest jak najszersze omówienie przygotowania procesu technologicznego w kilku wariantach:
- z wykorzystaniem obrabiarek klasycznych,
- z wykorzystaniem obrabiarek CNC,
- produkcja seryjna, półfabrykaty typu odkuwka i typu odlew,
- produkcja jednostkowa – projekt półfabrykatu.
Dydaktyczne podejście w dodatku jak najbardziej klasyczne pozwala najlepiej opisać, wyjaśnić, przedstawić dane zagadnienie, umożliwia zapoznanie się z podstawami. Bez ich poznania trudno opanować możliwości technik rozwojowych, w tym przypadku programów i systemów CAM.
Analizując projekt technologiczny tulei pokazanej na ilustracji 1 konieczne i zamierzone jest wykorzystanie informacji zawartych w:
W przedstawionym powyżej projekcie (rysunek konstrukcyjny) części klasy tuleja jako materiał podstawowy wybrano stal 15H – stal stopową konstrukcyjną do nawęglania w stanie ulepszonym
W ramach omawiania przykładowego projektu procesu technologicznego będzie przeanalizowany i opracowany proces technologiczny dla:
- produkcji seryjnej, materiał na odkuwki, proces technologiczny dla obrabiarek konwencjonalnych i CNC;
- produkcji jednostkowej.
Ramowy proces technologiczny części klasy tuleja na bazie obrabiarek konwencjonalnych
- Proces technologiczny tulei, część 1
- Proces technologiczny tulei, część 2
- Proces technologiczny tulei, część 3
- Proces technologiczny tulei, część 4 – wiercenie
- Proces technologiczny tulei, część 5 – wytaczanie
- Proces technologiczny tulei, część 6 – szlifowanie

Leave a reply
You must be logged in to post a comment.